Development Economics stworzył raport, w którym analizuje potencjał Wielkiej Brytanii w obszarze technologii CCS. Według analizy wdrożenie tych rozwiązań pozwoli zarobić miliardy i otworzyć setki tysięcy nowych miejsc pracy. Wystarczy, że rząd udzieli wsparcia klastrom wychwytującym CO2.
Potencjał CCS jest wiele wart
Jeśli rząd Wielkiej Brytanii przyspieszy rozwój klastrów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w całym kraju, to mogłoby to wygenerować dla gospodarki dodatkowe 32 miliardy funtów wartości dodanej brutto od 2050 r. i utworzyłoby prawie 500 000 dodatkowych miejsc pracy.
Kongres Carbon Capture – zarejestruj się już dziś!
Ze względu na fakt, że ponad 80% licencjonowanego magazynowania dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii będzie się odbywać na Morzu Północnym, to większość korzyści gospodarczych zostałaby skierowana do północnej Anglii, gdzie mogłoby powstać dodatkowo nawet 330 000 miejsc pracy.
– Wychwytywanie i usuwanie dwutlenku węgla może być katalizatorem rozwoju, większego bezpieczeństwa energetycznego, podniesienia zatrudnienia i osiągnięcia zerowej wartości netto w Wielkiej Brytanii. Badanie to pokazuje, że jeśli Wielka Brytania naciśnie pedał gazu i rozszerzy wdrażanie klastrów CCS w całym kraju, wyjątkowa nagroda dla gospodarki, jaką są dziesiątki miliardów funtów i setki tysięcy miejsc pracy, będzie w zasięgu ręki – powiedział Richard Gwilliam, dyrektor programu BECCS w Drax Group.
Zarobić miliardy czy stracić – dwa scenariusze
Raport „Potencjał klastra w Wielkiej Brytanii – jak Wielka Brytania może przewodzić światu w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla” zawiera nie tylko przewidywania odnośnie tego, jakie korzyści przyniesie wielkoskalowe wdrażanie CCS. Można w nim znaleźć także ryzyka powiązane z brakiem wsparcia dla tego sektora.
Carbon capture – czytaj więcej!
Mogą one wynikać chociażby z odpływu inwestorów z terenu kraju. W Wielkiej Brytanii istnieje 315 dużych przedsiębiorstw (tj. mających co najmniej 250 pracowników), która działają w sektorach emitujących duże ilości gazów cieplarnianych, a których łączny obrót wynosi 115,5 miliarda funtów. Potencjalne odejście tych firm z rynku miałoby znaczący wpływ na Wielką Brytanię, gdyby ich zarządy stanęły przed decyzją o przeniesieniu swoich przedsiębiorstw do krajów z bardziej rozwiniętymi instalacjami wychwytywania dwutlenku węgla.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: shutterstock
Źródło: Drax