Zamiast elektrociepłowni węglowej – zakład recyclingu łopat wiatraków oraz akumulatorów samochodów elektrycznych. Takie są plany Endesa dla „drugiego życia” elektrociepłowni Compostilla II w Katalonii.


REKLAMA

Reklama

Takie rzeczy dzieją się tylko we Włoszech i Hiszpanii. Grupa energetyczna Endesa ogłosiła, że firma Recifemetal zdemontuje elektrociepłownię Compostilla II. Drugim życiem zakładu będzie  du recykling łopat wiatrowych i ponowne wykorzystanie nieużywanych akumulatorów samochodów elektrycznych.

Koszt samego demontażu elektrociepłowni to ponad 62 milionów euro. Compostilla II to elektrociepłownia opalana węglem w konwencjonalnym cyklu. Zlokalizowana jest w prowincji León. Uruchomiono ją w 1972 roku jako zamiennik Compostilla I (w Ponferrada). Była pierwszym zakładem produkcyjnym Endesa. Generowała łączną moc 1341 MW. Endesa ogłosiła jej zamknięcie w 2018 r. w ramach narodowego programu Hiszpanii zamykania tego typu zakładów.

Na demontaż zakładu zaplanowano 4 lata. Teren, który będzie dostępny po demontażu elektrowni w León, obejmuje 330 hektarów, z których 80 to tereny przemysłowe z dostawą energii elektrycznej, gazu i wody. Wykorzystane będą także magazyny, urządzenia przemysłowe i inna infrastruktura wykorzystywana do tej pory w działalności wytwórczej.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: energynews.eu
Zdjęcie: endesa.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE