Zakończyła się budowa I etapu jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych – PV Jeziórko. Na działkach o powierzchni ok. 50 ha na Podkarpaciu powstała instalacja o mocy ponad 50 MW. Przedsięwzięcie realizuje PGE.

Reklama

– Otwieramy dziś pierwszy etap jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce – PV Jeziórko, o mocy 50 MW. Pozwoli ona zasilić w energię elektryczną blisko 24 tysięcy gospodarstw domowych. W przyszłym roku rozbudujemy tę elektrownię do mocy zainstalowanej 100 MW, a docelowo osiągnie ona moc blisko 220 MW i zapewni dostawy zielonej energii do ok. 125 tysięcy gospodarstw domowych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

źródło: PGE

PV Jeziórko

Farma fotowoltaiczna powstała w Gminie Grębów, ok. 10 km od Tarnobrzega. Składa się z blisko 100 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Parametry techniczne instalacji pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce. 

Panele PV zamontowane na farmie fotowoltaicznej Jeziórko są bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno  bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent.


Czytaj również: Oto kościół z dobrą energią. Z krzyża fotowoltaicznego


3 GW w fotowoltaice do 2030 r.

W kolejnych latach PGE będzie kontynuowała proces budowy nowych farm fotowoltaicznych w całej Polsce. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać instalacje o mocy ponad 2 GW. Wszystkie przedsięwzięcia to konsekwentnie realizowane cele strategiczne  przyjęte przez Zarząd Grupy PGE, które zakładają, że do 2030 r. Grupa będzie posiadała 3 GW w fotowoltaice.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło i zdjęcie: PGE

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE