Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w liniach produkcji pelletu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu zagrożeniom i minimalizowaniu ryzyka wybuchu czy pożaru.

Reklama

Pellet jest paliwem stałym o wysokiej zawartości energii. Dlatego nieodpowiednie warunki magazynowania i przede wszystkim jego produkcji, mogą prowadzić do powstania groźnych i nieprzewidywalnych sytuacji. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w zabezpieczaniu linii do produkcji pelletu, firma Firefly proponuje niepowtarzalne i unikatowe rozwiązania dla zakładów produkujących pellet. Rozwiązania, które to łączą systemy prewencyjne i ochronne w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa. A wszystko to zintegrowane w jednej centrali sterującej.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w pelleciarni
Centrala sterująca

System prewencyjny

System wykrywania iskier firmy Firefly może w ciągu milisekund wykryć i ugasić źródła zapłonu wewnątrz procesu. Zanim spowodują one pożar lub wybuch pyłu. Opiera się on na unikalnych detektorach iskier True IR (detektory podczerwieni). Zaprojektowanych do wykrywania wszystkich niebezpiecznych źródeł zapłonu, takich jak iskry, gorące (czarne) cząsteczki i oczywiście płomienie. Detektory True IR firmy Firefly są przy tym niewrażliwe na światło dzienne, co minimalizuje ryzyko fałszywych alarmów.

Zabezpieczenie przesypu pod cyklonem

System szybkiego tłumienia

Wolumen procesu lub strefy ryzyka poza obszarami procesowymi, np. suszarnie taśmowe, okolice młynów, okolice pras do produkcji pelletu itp., mogą być skutecznie chronione przez system szybkiego tłumienia firmy Firefly. System ten jest przeznaczony do niezwykle szybkiego wykrywania i tłumienia płomieni i pożarów wewnątrz i w pobliżu kluczowych maszyn. Współpracuje on z wysokowydajnymi detektorami płomienia i dyszami mgły wodnej służącymi do tłumienia ognia.

W profesjonalnie zabezpieczonych liniach produkcyjnych systemy prewencyjne pracują wspólnie z systemem ochrony przeciwpożarowej. Wzajemnie się uzupełniając i tworząc kompleksowy system ochrony.

Zabezpieczenia dla linii produkcyjnej

Detektor płomieni FD-UVIR

Sam proces produkcji pelletu może być bardzo różnorodny. A jego zróżnicowanie polegać może na takich czynnikach jak rodzaj zastosowanych maszyn czy wybór technologii od konkretnego producenta. Dlatego zawsze należy ocenić ryzyko i opracować rozwiązanie dedykowane dla danego procesu. Urządzenia, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń pożarowych, jeśli zaniedbamy ich zabezpieczenie. To przede wszystkim suszarnie, młyny oraz chłodnice pelletu i filtry.

Aby skutecznie je zabezpieczyć należy m.in. zastosować niezawodny system wykrywania źródeł potencjalnych zagrożeń. Oraz ich eliminacji, do których z powodzeniem możemy zaliczyć:

  • opatentowane detektory True IR – technologia umożliwia wykrywanie i eliminowanie zarówno iskier, jak i gorących cząstek o temperaturze od 250 do 400°C. Różnica w wykrywaniu temperatur cząstek ma zasadnicze znaczenie z uwagi na różne, minimalne temperatury zapłonu w różnych środowiskach dla danego produktu. I tak dla unoszącej się chmury pyłu drzewnego minimalna temperatura zapłonu wyniesie 470°C, natomiast dla warstwy pyłu znajdującej się w silosie to już tylko 260°C, 4 detektory płomieni – szybko działające czujki, wysoce odporne na zakłócenia zewnętrzne i zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach przemysłowych,
  • gaszenie strumieniem wody o pełnym stożku – skuteczne gaszenie dzięki unikatowej konstrukcji i rozmieszczeniu dysz, mających na celu penetrację i pokrycie całego strumienia materiału. Aktywowane w ciągu milisekund po wykryciu,
  • tłumienie mgłą wodną – tłumienie mgłą wodną Firefly skutecznie neutralizuje płomienie w maszynach lub na otwartych przestrzeniach, przy minimalnym zużyciu wody i z krótkim czasem reakcji,
  • detektor MGDTM – analizator gazów, znany jako „nos elektroniczny”, przeznaczony do wykrywania najwcześniejszych etapów procesu spalania. MGDTM można zainstalować na górze silosu lub w tunelu wylotowym z silosu, aby wcześnie ostrzegać o procesie spalania w ich wnętrzu,
  • zunifikowany system sterowania Firefly EXIMIOTM. Operatorzy sterują systemem za pomocą IntuVision™, intuicyjnego interfejsu użytkownika z kolorowym ekranem dotykowym, który jest standardem w każdym systemie Firefly.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w pelleciarni

Centralę sterującą można również podłączyć do internetu, aby zapewnić obsłudze dostęp do zdalnej pomocy, jak również zdalnego serwisu. Warto w tym miejscu nadmienić, że system sterowania można w przyszłości rozbudowywać, dodając kolejne strefy.

Detektor iskier HD250

Aby dopełnić obrazu nowoczesnych zabezpieczeń w tej branży, należy zwrócić uwagę, że rozwiązania Firefly zostały obiektywnie przetestowane i są zgodne z najwyższymi standardami krajowymi i międzynarodowymi jak zgodność z certyfikatem FM Global oraz VdS.

Podsumowując, kluczem do bezpiecznej linii produkcji pelletu jest kompleksowe podejście do całego procesu już od etapu projektowania takiej linii, poprzez dobór i montaż najlepszych z możliwych zabezpieczeń, w którym chętnie pomoże zespół doświadczonych specjalistów z Wrocławia, a skończywszy na poprawnej obsłudze i konserwacji maszyn. Tylko dzięki kompleksowemu podejściu do całokształtu tematu możliwe jest skuteczne zapobieganie pożarom oraz minimalizowanie potencjalnych strat.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa! Sprawdź poniżej:

Tekst: Piotr Mielczarek

Zdjecia: Firefly

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE