„Zasady dopuszczania do obrotu produktów pofermentacyjnych na podstawie ustawy o nawozach i nawożeniu” – to temat szkolenia skierowanego dla biogazowników, jakie odbyło się w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytut Badawczy w Puławach, a organizowanego na wniosek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Reprezentujący departament rolnictwa Krzysztof Smaczyński, z-ca dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin, w krótkim, otwierającym szkolenie przemówieniu poinformował zebranych, że projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu tak szybko nie wejdzie w życie, gdyż jest on konsultowany przez Komisję Europejską, a kolejna wymiana opinii planowana jest dopiero na II połowę sierpnia.

Reklama

-Na razie więc nic się nie zmienia w dotychczasowych procedurach – podkreślał Krzysztof Smaczyński.

Korzyści z pracy biogazowni

Biogazownia to inwestycja, która powinna przynosić korzyści zarówno gminie, w której funkcjonuje, jak i jej mieszkańcom, a przede wszystkim inwestorowi. Dlatego ważną częścią jej działalności jest produkcja, oprócz energii elektrycznej oraz cieplnej, także np. nawozu z pofermentu. Temat ten nie jest prosty w realizacji o czym przekonało się już wielu biogazowników. Jedni musieli zmierzyć się z jakością pofermentu, inni z procedurami.

By ułatwić im postępowanie na każdym etapie starań o wprowadzenie nawozu na rynek IUNG-PIB w Puławach wraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowali szkolenie. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu przedsiębiorców z całej Polski.

Tematyka szkolenia

Na zdjęciu: Tomasz Gawroński i Krzysztof Smaczyński – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Agnieszka Rutkowska i dr Tamara Jadczyszczyn – IUNG-PIB w Puławach, dr Jolanta Zdybel – PIWet – PIB w Puławach i mgr Bogdan Janda – GLACH IUNG-PIB.

Zasady klasyfikacji, wymagań jakościowych oraz opiniowania produktów pofermentacyjnych wprowadzanych do obrotu w Polsce zgodnie z przepisami krajowymi omówiła dr Agnieszka Rutkowska z IUNG-PIB, pełniąca po części rolę gospodarza spotkania.

O procedurach oraz zakresach badań fizyko-chemicznych i biologicznych wykonywanych w Głównym Laboratorium Analiz Chemicznych IUNG-PIB mówił mgr Bogdan Janda.

Dr Jolanta Zdybel z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w  Puławach przedstawiła zebranym procedury, zakres badań biologicznych oraz opiniowanie produktów pofermentacyjnych z biogazowni rolniczych odnośnie bezpieczeństwa weterynaryjnego.

Kwestie proceduralne związane ze staraniem się o pozwolenie na wprowadzenie do obrotu nawozów organicznych oraz środków wspomagających uprawę roślin oraz najczęściej popełniane błędy omówił Tomasz Gawroński z Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin, Wydziału Nawozów i Środków Wspomagających Uprawę Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pytania o czas i instrukcję

 

Podczas panelu dyskusyjnego pytano m.in. o instrukcję dla nawozu z pofermentu, jak ją przygotować, by była zgodna z literą prawa a jednocześnie, by nie trzeba było jej co chwila zmieniać p. z powodu nieznacznych zmian w dostarczonych do biogazowni substratach. Czy nie lepiej wybrać wówczas procedure R-10?

Pytano także o czas przeprowadzenia całej procedury związanej z wprowadzeniem nawozu na rynek. Okazało się, że proces ten trwać może nawet pół roku i więcej – same analizy w IUNG zajmują ok. 2,5 miesiąca. Są jednak możliwości skrócenia tego czasu np. wysyłając do wszystkich instytucji opiniujących instrukcję użytkowania nawozu w tym samym momencie.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa!

Źródło: Magazyn Biomasa

Zdjęcia: Magazyn Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE