Wymienią kopciuchy w 250 gospodarstwach domowych

W Zduńskiej Woli 250 gospodarstw domowych skorzystało z miejskiego programu dopłat do wymiany kotłów. Kopciuchy najczęściej wymieniano na kotły gazowe i kotły na biomasę.

REKLAMA

Dotacje do wymiany pieców węglowych w ramach miejskiego programu Stop Smog przyznawane są od dwóch lat.  Można otrzymać maksymalnie 5.000 zł dofinansowania na nowe, ekologiczne źródło ciepła. Skorzystało z nich 250 gospodarstw domowych. W 2019 roku Zduńska Wola przeznaczyła  na ten cel prawie pół miliona złotych, a 2020 r. – 1 mln zł.

W tym roku, podczas drugiej edycji programu rozpatrzono 181 wniosków, podpisano 157 umów na wymianę pieców, a do 5 listopada rozliczono dofinansowanie 84 wnioskodawcom.

Wymienią kopciuchy

Największym zainteresowaniem i wyborem wśród mieszkańców Zduńskiej Woli, którzy zdecydowali się na wymianę kopciuchów, cieszy się płynny gaz ziemny oraz kotły nowej generacji opalane biomasą.

Program wymiany pieców będzie kontynuowany w 2021 r. – W projekcie budżetu na przyszły rok zaplanowaliśmy środki na wymianę kolejnych 200 pieców. Co ważne, program Stop Smog został przygotowany w taki sposób, żeby otrzymaną dotację można było połączyć z rządowym wsparciem w ramach programu Czyste Powietrze – wyjaśnia Beata Turlakiewicz z Urzędu Miasta.

Urząd miasta opracował też koncepcję programu komputerowego, który ma pomóc właścicielom domów podjąć decyzję o wymianie pieca węglowego. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli sprawdzić, z jakich ekologicznych źródeł ciepła mogą skorzystać, ile będzie kosztowała inwestycja w nowy kocioł i przyłączenie, a także ile wyniosą bieżące koszty eksploatacji. Program stworzą informatycy, którzy wezmą udział w GovTech Festival, organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska. Zduńska Wola została wybrana na partnera tego prestiżowego konkursu informatycznego.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: zdunskawola.pl

This post is also available in: polski

bem