Toyota rozpoczęła właśnie testy ciężarówki zasilanej zielonym wodorem, który na potrzeby tego projektu dostarczać ma firma Air Liquide. Bezemisyjny pojazd wykorzystany będzie do transportu Coca-Coli.
Pilotażowy projekt prowadzony we współpracy z Air Liquide i Coca-Colą to nie pierwsza przygoda Toyoty z wykorzystaniem wodoru. Japoński gigant motoryzacyjny dwa lata temu podpisał porozumienie o współpracy, której celem było opracowanie rozwiązań popularyzującym technologię wodorową w transporcie. W ramach tego projektu wraz z Air Liquide i CaetanoBus koncern skupił się na autobusach i lekkich pojazdach użytkowych i samochodach osobowych. W dalszej kolejności planowano przyspieszenie komercjalizacji napędu wodorowego w autach ciężarowych.
ORLEN uruchamia instalację Power to Gas
Wodorowa ciężarówka
Wszystko wskazuje na to, że prace i nad tym projektem nabrały tempa. Pod koniec lipca Toyota poinformowała o wdrożeniu pilotażowego programu testów nowej wodorowej ciężarówki, która będzie wykorzystywana przez spółkę Coca-Cola w jej operacjach logistycznych.
– Współpraca z Toyotą i Air Liquide pozwoli sprawdzić rozwiązania wodorowe w naszych długodystansowych operacjach logistycznych – mówił Eric Desbonnets, wiceprezes operacyjny w Coca-Cola – Chcemy wyciągnąć z tego testu jak najwięcej wniosków, by przybliżyć się do zredukowania naszego śladu węglowego.
Według współpracujących przy projekcie firm, napęd wodorowy ma pomóc w redukcji emisyjności długodystansowego transportu. Zielony wodór na potrzeby pilotażu dostarcza Air Liquide, lider technologii związanych z czystą energią.
– Z Toyotą i Coca-Colą łączy nas to samo dążenie do wprowadzenia konkretnych działań związanych z wyzwaniem zmian klimatycznych – tłumaczył Erwin Penfornis, wiceprezes Air Liquide ds. światowego biznesu energii wodorowej. – Ten projekt tego właśnie dotyczy i pokazuje, jak ważny w transporcie jest wodór. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na niskoemisyjne rozwiązania w transporcie, wodór idealnie pasuje do transportu dalekobieżnego, oferując elastyczność i użyteczność.
Wodór w pojazdach Toyoty
Jak podaje japoński koncern nowy pojazd wykorzystuje wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty, które w bezemisyjnym procesie łączą wodór z tlenem, tworząc energię elektryczną. Jedynym produktem ubocznym pracy ogniw jest woda. Toyota zakłada, że wodorowe ciężarówki przyczynią się do dekarbonizacji transportu drogowego w Europie. Sposób wykorzystania tych pojazdów oraz duże zapotrzebowanie na wodór w tym obszarze spowodują przyspieszenie rozwoju niezbędnej infrastruktury.
W celu zwiększenia tempa wdrażania technologii wodorowych Toyota wykorzystuje wodorowe ogniwa paliwowe w wielu rodzajach pojazdów.
– Moduły wodorowych ogniw paliwowych stosujemy nie tylko w samochodach osobowych, ale także m.in. w ciężarówkach, autobusach, autokarach, pociągach, łodziach i barkach, a także w stacjonarnych generatorach prądu – podsumował Thiebault Paquet, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Toyota Motor Europe.
Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!
źródło, zdjęcie: Toyota
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE