Wodór z Islandii dla Polski? O czym jeszcze rozmawiano?

Wodór z Islandii dla Polski

Wodór, geotermia i redukcja emisji CO2 były głównymi tematami rozmów wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski z delegacją Islandii, pod przewodnictwem Hannesa Heimissona – nowo powołanego Ambasadora Islandii w Polsce.

Wodór z Islandii dla Polski?

W sytuacji obecnego kryzysu geopolitycznego oraz jego wpływu na politykę energetyczną, konieczne jest budowanie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju.

Realizując w partnerstwie z Islandią projekty w zakresie czystej produkcji wodoru, a następnie metanolu z geotermii islandzkiej, możemy wspólnie budować gospodarkę zeroemisyjną. Celem jednego z polsko-islandzkich projektów jest uruchomienie wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru i jego produktów pochodnych, wykorzystując do tego celu energię geotermalną z pól zlokalizowanych na Półwyspie Reykjanes.

– Bardzo się cieszę na współpracę polskich spółek z islandzkim partnerami w zakresie produkcji wodoru z wykorzystaniem bogactwa energii geotermalnej. Współpraca ta umożliwi realizację inicjatyw przyczyniających się do rozwoju najnowszych technologii, które przyniosą korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce – powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Polska Strategia Wodorowa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. określa strategiczne ramy wdrażania gospodarki wodorowej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania tego paliwa w energetyce, ciepłownictwie, transporcie i przemyśle. Przyczyni się to do utrzymania konkurencyjności polskiego przemysłu. Jak podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska, szacuje się, że w polskich warunkach geograficznych i pogodowych produkcja odnawialnego wodoru najszybciej osiągnie rentowność przy wykorzystaniu potencjału energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych.

Spotkanie, które odbyło się 1. grudnia, było także okazją do pogratulowania stronie islandzkiej historycznego momentu w rozwoju naszych relacji, jakim jest otwarcie Ambasady Islandii w Warszawie.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: gov.pl

This post is also available in: polski

bem