Współpraca Graz University of Technology (TU Graz) w Austrii i start-upu Rouge H2 Engineering zaowocowała produkcją wysokiej czystości wodoru z biogazu bezpośrednio w biogazowni.

W 2020 r. TU Graz, kierowany przez inżyniera procesu Viktora Hackera, wraz z Rouge H2 Engineering, zaprezentowali zrównoważony proces zdecentralizowanej produkcji wodoru, tak zwaną „metodę wodoru z pętlą chemiczną”. Wyniki badań doprowadziły do ​​powstania na miejscu instalacji produkcji wodoru z biogazu, biomasy lub gazu ziemnego.

Reklama

Wodór wysokiej jakości

-Pokazujemy, że system pętli chemicznej można zintegrować z istniejącą biogazownią — powiedział Vicktor Hacker z Instytutu Inżynierii Chemicznej i Technologii Środowiskowych TU Graz. – Wysokiej czystości wodór do ogniw paliwowych jest produkowany z prawdziwego biogazu, nie tylko w laboratorium, ale w rzeczywistości na skalę przemysłową.

Prawdziwy biogaz – metan z obornika świńskiego, fazy glicerolowej, kukurydzy kiszonkowej i pozostałości zbożowych – pochodzi z południowostyryjskiej firmy Ökostrom Mureck.

Rouge H2 Engineering i TU Graz zbudowały zakład demonstracyjny na terenie firmy w Mureck. Instalacja o mocy 10 kW kieruje około 1% przepływu biogazu (około 30 litrów na minutę) i miesza go z parą. Mieszanina wpływa do reaktora zakładu. Tam biogaz jest reformowany i wytwarzany jest syngaz. Gaz ten następnie redukuje tlenek żelaza do żelaza. Następnie para wchodzi do reaktora, który ponownie utlenia żelazo do tlenku żelaza – uwalniając wodór o czystości 99,998%.


Czytaj również: 10 kroków do wyjścia z kryzysu energetycznego


– Gdybyśmy zamiast 1% skierowali cały przepływ biogazu z biogazowni Mureck (około 48 m 3 na godzinę) przez odpowiednio rozbudowaną instalację pętli chemicznej, dotarlibyśmy nawet do instalacji do produkcji wodoru o mocy 3 MW – powiedział kierownik projektu Rouge H2, Gernot Voitic. – Oznacza to, że technologia jest teraz gotowa do użytku komercyjnego. Możemy również na dużą skalę produkować zdecentralizowany wodór z prawdziwego biogazu. Wystarczy trochę miejsca dla naszego zakładu. Dlatego jesteśmy otwarci na zamówienia z branży biogazowej ze skutkiem natychmiastowym.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Na podstawie: Bioenergy Insite, bioenergy-news.com
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE