Wodociągi Kieleckie inwestują w odsiarczalniki biogazu

Kielce odsiarczalniki biogazu

Wodociągi Kieleckie w swojej oczyszczalni ścieków zainstalowały dwa odsiarczalniki biogazu. Inwestycja jest już przyjęta do użytku, a odpowiednio spreparowany biogaz zasila generatory prądu i ciepła.

W Kielcach 11 grudnia ukończono próbę końcową, która udowodniła, że odsiarczalniki biogazu pracują poprawnie. Celem nowej instalacji jest oczyszczanie biogazu z pary wodnej oraz siarkowodoru i siloksanów.

Odsiarczalniki kosztowały 3,8 mln złotych. To dwa obiekty dużych rozmiarów – mają kilkanaście metrów wysokości, dlatego rozbudowa na terenie oczyszczalni ścieków nie mogła pozostać niezauważona.

Odsiarczalniki biogazu niezbędne do prawidłowej pracy

Wszelkie niepożądane związki powodują skrócenie żywotności silników generatorów prądu i ciepła, dlatego oczyszczanie biogazu jest niezbędne. Inwestycja, choć kosztowna, zwraca się poprzez zapewnienie bezpieczeństwa całemu systemowi kogeneracji. Na ten moment instalacja pokrywa ponad 40% zapotrzebowania energetycznego tej największej oczyszczalni ścieków w rejonie świętokrzyskim.

„Wodociągi Kieleckie od lat korzystają z biomasy. W 1998 r. firma wybudowała pierwszy w Polsce automatyczny system odzysku energii z biogazu. Korzyści finansowe płynące ze stosowania takich rozwiązań dostrzegamy od lat, a zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy ceny energii stają się coraz wyższe” – komentuje Ziemowit Nowak, rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich.


Czytaj też: Biogaz z bioplastiku?


Jak działają odsiarczalniki biogazu?

Pierwszym etapem oczyszczania biogazu jest usunięcie z niego związków siarkowodoru. Istnieje kilka metod, żeby to zrobić. Technologia zastosowana przez Wodociągi Kieleckie to metoda biologiczna, opierająca się na zastosowaniu bakterii z rodzaju Thiobacillus.

Kolejny etap odbywa się w dalszej części instalacji. Tam dokonuje się osuszenia biogazu poprzez obniżenie jego temperatury poniżej punktu rosy z jednoczesnym usuwaniem wody. Następnie ponownie ogrzewa się go i przepompowuje przez filtry węglowe, aby pozbyć się siloksanów.

W efekcie pozyskany zostaje oczyszczony biogaz, który można wprowadzić do agregatów kogeneracyjnych.

Biogaz z oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia ścieków jest doskonałym źródłem biogazu, który powstaje w procesie fermentacji osadów ściekowych. Takie rozwiązanie przyniesie szereg korzyści – ułatwi gospodarkę odpadami oraz obniży koszty działania całego obiektu.

„Głównym założeniem budowy odsiarczalników było zadbanie o utrzymanie w dobrej kondycji generatorów, które niedawno zostały zakupione. Ponadto ma to na celu obniżenie emisji szkodliwych związków siarki i krzemu” – Ziemowit Nowak.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: wod-kiel.com.pl

Źródło: wod-kiel.com.pl

This post is also available in: polski