Magazyny energii to priorytetowy temat dla NFOŚiGW. W związku z tym Fundusz planuje nowe programy, które zwiększą pulę dostępnych na ten cel środków. W grze ponad 4 mld zł.
Komu potrzebne są magazyny energii?
Magazyny energii to wiele korzyści, wśród których najważniejsze to lepsze wykorzystanie zdolności OZE, ograniczenie zużycia paliw, redukcja kosztów i emisji CO2. NFOŚiGW prognozuje więc szybki wzrost zainteresowania tego rodzaju rozwiązaniem.
W związku z tym Prezes Dorota Zawadzka-Stępniak wskazuje, że obszar magazynowania energii elektrycznej i cieplnej wymaga poszerzenia opcji dofinansowań dostępnych na ten cel, bo, jak podkreśla, jest to optymalne rozwiązanie zarówno dla gospodarstw domowych, jak i rolników czy przedsiębiorców.
Dodanie do instalacji fotowoltaicznych funkcji magazynowania pozwala na wykorzystanie energii okresie, gdy panele PV jej nie produkują, przez co gospodarstwo domowe może osiągnąć nawet 90 proc. samowystarczalności energetycznej. Z kolei w przypadku obszarów wiejskich energia w magazynach zmniejszy koszty utrzymania gospodarstwa rolniczego i, podobnie jak przy działalności przedsiębiorców, zapewni ciągłość funkcjonowania w przypadku przerw w dostawie energii. Wykorzystanie magazynów energii ma też zastosowanie w wypadku ciepłownictwa systemowego, kiedy to magazyny ciepła pozwolą wykorzystać nadwyżki generacji OZE, co poprawi elastyczność systemów ciepłowniczych.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – zarejestruj się
Dofinansowanie dziś i jutro
Dziś Fundusz proponuje opcje, które dają możliwość uwzględnienia kosztów zakupu i montażu magazynu energii w ramach kilku programów:
- Kogeneracja dla energetyki i przemysłu (nabór trwa)
- Kogeneracja dla ciepłownictwa. Część 1 ( II nabór – IV kw. 2024 r.)
- Kogeneracja powiatowa (II nabór wniosków o dofinansowanie – IV kw. 2024 r.)
- OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa (nabór wniosków do 17.12.2024 r.)
- Moja Elektrownia Wiatrowa
- Mój Prąd 6.0
- Energia dla Wsi
W planach jest jednak stworzenie nowych programów, które uzupełnią dostępne dofinansowanie:
- Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej
Program skierowany do przedsiębiorców (z wyłączeniem podmiotów sektora finansowego). Dotyczy wsparcia finansowego dla budowa magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh. Planowany budżet na realizację celu programu to ponad 4 mld zł. Środki będą wydatkowane do końca 2028 r.
- Program dotyczący finansowania magazynów ciepła
Planowany termin ogłoszenia programu do konsultacji – IV kw. 2024 r.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
zdjęcie: freepik
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE