W jednej z wielkopolskich miejscowości wkrótce zostanie wybudowane wyjątkowe osiedle, zaprojektowane w oparciu o innowacyjne rozwiązania. Mowa o  bezemisyjnym osiedlu w Śremie, gdzie 195 mieszkań ogrzewanych będzie zielonym wodorem i zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych.


Urząd Miejski w Śremie przedstawił pierwsze założenia projektu nowych budynków mieszkaniowych na terenie gminy ogrzewanych wodorem.  Realizację inwestycji w zakresie dostarczenia technologii zeroemisyjnego kotła wodorowego przeprowadzi spółka SES Hydrogen należąca do Grupy Sescom.

Reklama

Osiedle wodorowe

Osiedle wodorowe przy ulicy Farnej w Śremie ma powstać do 2025 r. Będzie liczyć 195 mieszkań, których nabywcy skorzystają z innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Wśród nich znalazły się m.in. budowa zbiorników na wodę deszczową wykorzystywaną na potrzeby osiedla czy też stworzenie zadaszonych miejsc postojowych. Ponadto mieszkańcy będą korzystać z gruntowych pomp ciepła z instalacją PV na dachach budynków. Innowacyjnym pomysłem jest również wykorzystanie tzw. oczyszczonego ścieku z oczyszczalni do elektrolizy i pozyskiwania wodoru i tlenu. To ostatnie związane jest z produkcją wodoru jako paliwa na potrzeby CO, CW. W tym celu powstanie instalacja także PV do zasilania elektrolizera i wszystkie niezbędne urządzenia tj. zbiorniki na wodór i tlen czy kotły wodorowe.


Zarejestruj się na Kongres Biogazu


Wodór jako źródło ciepła

„Kocioł wodorowy umożliwi wytwarzanie ciepła w sposób zeroemisyjny, dzięki specjalnie projektowanej konstrukcji urządzenia i zastosowaniu substratów w postaci wodoru i czystego tlenu. To innowacyjne rozwiązanie zapewni, że w procesie spalania nie powstaną zanieczyszczenia w postaci CO2, związków NOx i SOx, ani straty kominowe w postaci pary wodnej. Docelowe zastosowanie w urządzeniu wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody, napędzanej energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych, zagwarantuje zeroemisyjność w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji ciepła” – czytamy w komunikacie spółki SES Hydrogen.

Dzięki inwestycji gmina będzie realizować zapotrzebowanie na ciepło w myśl strategii klimatycznej. Wodór stanowi jedno z najważniejszych narzędzi dekarbonizacji UE. Zakłada ona redukcję emisji o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Rozszerzone regulacje dotyczą również zwiększenia efektywności energetycznej i zmniejszenia emisyjności budynków mieszkalnych.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

źródło: seshydrogen.com, portalsremski.pl

zdjęcie: UM Śrem

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE