W Sanoku powstanie kocioł na biomasę. Inwestycja, która obejmuje modernizację ciepłowni Kiczury kosztować będzie ponad 16,2 mln zł. Projekt realizowany będzie dzięki dotacji w ramach Programu Ciepłownictwo Powiatowe prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie w wysokości 7,5 mln zł pozwoli na budowę kotła na biomasę o mocy 7 MW.

Reklama

Biomasa zamiast węgla

W Sanoku biomasa zastąpi węgiel. To największa oprócz budowy oczyszczalni ścieków inwestycja Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej spółki.

-To szansa na znaczną poprawę poziomu emisji CO2, czego skutkiem będzie tańsze ciepło dostarczane do sanockich domów – mówił prezes Sanockiego Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Krzysztof Jarosz.

Inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne miasta warta ponad 16 mln zł otrzyma ponad 7,5 mln zł bezzwrotnej dotacji w ramach Programu Ciepłownictwo Powiatowe prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostała kwota zostanie pokryta z niskooprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW.


Zarejestruj się na III Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Efektywność i ekologia

– Nowa inwestycja w Sanoku sprosta regulacjom unijnym, uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego, a przede wszystkim znacząco obniży emisję zanieczyszczeń do powietrza – mówiła podczas podpisania umowy o dofinansowanie wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przedsięwzięcie będzie polegać na budowie kotła na biomasę z niezbędną infrastrukturą na terenie istniejącej ciepłowni Kiczury. Produkcja ciepła z odnawialnych źródeł energii nastąpi poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy leśnej (zrębki) do spalania w kotle wodnym. Ciepło produkowane będzie całorocznie na potrzeby istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej w Sanoku.

– Poprawa efektywności energetycznej poprzez modernizacje źródeł ciepła musi być wprowadzana z dużym wyprzedzeniem. Ciepłownia SPGK w Sanoku, już dziś musi wdrażać nowoczesne przedsięwzięcia, aby wkroczyć w 2030 rok z niskoemisyjnym systemem ciepłowniczym – podsumowuje podpisanie umowy prezes SPGK Krzysztof Jarosz.

Kocioł na biomasę – podstawowe źródło do produkcji ciepła

Nowy kocioł będzie stanowił podstawowe źródło do produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym. Obecnie w ciepłowni Kiczury produkowane jest ciepło w kotłach wodnych węglowych, które dostarczane jest do sieci cieplnej, będącej własnością Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (SPGK). Produkcja ciepła w kotle na biomasę zastąpi część produkcji ciepła w kotłach na węgiel kamienny i będzie stanowiła około 56% produkcji całkowitej ciepła w ciepłowni Kiczury.

Podpisanie umowy pomiędzy SPGK i NFOŚiGW odbyło się w Urzędzie Miasta w Sanoku. Sanocką spółkę reprezentowali prezes Krzysztof Jarosz i członek zarządu Elżbieta Drwięga, NFOŚiGW – wiceprezes Artur Michalski. w spotkaniu wziął również udział Tomasz Matuszewski burmistrz Sanoka.

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

źródło: MFiPR, Tygodnik Sanocki

zdjęcie: Tygodnik Sanocki

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE