Wodociągi Chrzanowskie konsekwentnie inwestują w OZE. W pierwszej połowie roku 25 proc. energii elektrycznej wykorzystanej przez spółkę pochodziło z odnawialnych źródeł. Wkrótce na terenie oczyszczalni ścieków Libiąż „B” ma powstać jedna z najnowocześniejszych w Europie biogazowni.
Biogazownia w Libiążu
Inwestor, spółka Wodociągi Chrzanowskie uzyskały już prawomocną decyzję środowiskową i zamknęły procedurę ustanowienia celu publicznego, co oznacza, że rozpoczęcie budowy biogazowni na terenie oczyszczalni Libiąż „B” jest coraz bliżej.
Do rozstrzygnięcia pozostają jednak jeszcze kwestie ekonomiczne. W czerwcu Wodociągi Chrzanowskie złożyły wniosek o dofinansowanie budowy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli NFOŚiGW rozpatrzy prośbę pozytywnie, prace nad inwestycją mogą ruszyć już za kilka miesięcy. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, budowa może rozpocząć się już w 2026 roku, a przekazanie do eksploatacji miałoby nastąpić do końca 2028 roku.
Planowana biogazownia ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcji biogazu i zgodnie z założeniem w całości ma zagospodarowywać rocznie 10 tys. ton bioodpadów wytwarzanych przez mieszkańców gmin Libiąż, Chrzanów i Trzebinia. Dzięki w pełni hermetycznemu procesowi w technologii fermentacji suchej okresowej powstanie biogaz, a wytworzona z niego w specjalnym agregacie energia elektryczna i cieplna zostanie wykorzystana do zasilania i ocieplania obiektów Wodociągów Chrzanowskich, które w planach mają osiągnięcie samowystarczalności energetycznej.
– Dążymy do samowystarczalności energetycznej całej naszej spółki, co oznacza również spore oszczędności w zakupie prądu, które przełożą się na zmniejszenie kosztów wody i ścieków – podkreśla Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskich.
Korzyści dla lokalnej społeczności
Inwestycja budzi niepokój lokalnej społeczności, która obawia się m.in. uciążliwości zapachowych. W związku z tym 20 sierpnia inwestor zorganizował spotkanie, by rozwiać wszelkie wątpliwości. W trakcie rozmów z mieszkańcami okolicy prezes spółki zapewnił, że funkcjonowanie ekologicznej biogazowni w żaden sposób nie będzie oddziaływało na sąsiedztwo, ponieważ procesy, które generują nieprzyjemne zapachy będą przeprowadzane w filtrowanej hali z podciśnieniem i w szczelnych komorach.
Przedstawiciele Wodociągów Chrzanowskich zadeklarowali także zawarcie umowy społecznej z mieszkańcami, w ramach której spółka ma wyłożyć środki na inwestycje drogowe w rejonie planowanej biogazowni, zmniejszające uciążliwości spowodowane wzmożonym ruchem samochodowym. Ponadto, przy oczyszczalni zostaną zasadzone nowe drzewa, które stanowić będą dodatkową, naturalną barierę przed ewentualnym hałasem.
Inwestor zapewnia także, że budowa nowoczesnej biogazowni to korzyści dla mieszkańców Libiąża oraz Chrzanowa i Trzebini – dwóch gmin współtworzących Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna”. Inwestycja to ok. pół miliona złotych więcej w budżecie, co najmniej kilkanaście nowych miejsc pracy i stabilne ceny odbioru odpadów z frakcji BIO.
Wodociągi Chrzanowskie i zielona energia
Nowoczesna biogazownia to nie pierwszy ekoprojekt Wodociągów Chrzanowskich, które od dłuższego czasu stawiają już na zieloną energię, dostrzegając płynące z niej korzyści nie tylko w aspekcie ekologicznym, ale też z punktu widzenia ekonomii.
– Konsekwentnie rozwijamy moce produkcyjne zielonej energii na wszystkich obiektach Wodociągów Chrzanowskich. W pierwszym półroczu 2024 roku już 25% energii elektrycznej wykorzystywanej przez całą infrastrukturę spółki, zostało wyprodukowane z odnawialnych źródeł. Warto dodać, że większość tej energii pochodzi z eksploatowanej i ostatnio zmodernizowanej biogazowni na oczyszczalni w Chrzanowie, która zapewnia prawie stuprocentową samowystarczalność energetyczną tego obiektu. Inwestycja w Libiążu pozwoli skokowo zwiększyć produkcję zielonej energii. Dążymy do samowystarczalności energetycznej całej naszej spółki, co oznacza również spore oszczędności w zakupie prądu, które przełożą się na zmniejszenie kosztów wody i ścieków – podkreślał Łukasz Brzózka.
Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: Wodociągi Chrzanowskie; chrzanow.naszemiasto.pl
zdjęcie: Wodociągi Chrzanowskie
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE