Mieszkańcy Krakowa dbają o klimat. To z ich inicjatywy w mieście powstało Centrum Edukacji Klimatycznej, które ma promować rozwiązania prośrodowiskowe i wspierać krakowian w ich codziennych działaniach na rzecz dla klimatu.
Centrum Edukacji Klimatycznej
Centrum Edukacji Klimatycznej powstało z inicjatywy uczestników pierwszego Krakowskiego Panelu Klimatycznego. Jego misja to edukacja, inspiracja do działania i nawiązywanie współpracy w ramach miejskiej kampanii Kraków w dobrym klimacie. Nowe miejsce na mapie Krakowa ma na celu zwiększyć świadomość klimatyczną mieszkańców.
Otwarcie Centrum odbyło się 14 lutego, a jego działalność zainaugurował prezydent Jacek Majchrowski, podkreślając, że decyzje podejmowane w trakcie przygotowania i adaptacji pomieszczeń przeznaczonych na Centrum oraz ich wyposażenia były podejmowane z uwzględnieniem ich wpływu na środowisko.
„Postanowiliśmy nie tworzyć nowej przestrzeni, która może i byłaby piękna i wzbudzała zachwyt, ale zdecydowaliśmy się wykorzystać istniejącą, starą kamienicę, należącą do Urzędu Miasta Krakowa. Tym samym ograniczyliśmy negatywny wpływ na środowisko i zminimalizowaliśmy powstanie śladu węglowego, co jest korzystne dla klimatu – zaznaczył prezydent Jacek Majchrowski.
Z tych samych przyczyn podczas prac wykończeniowych użyto naturalnych materiałów, wypełniono pomieszczenia roślinnością i zastosowano rozwiązania ograniczające zużycie wody i energii.
Czytaj też: Być jak Szczecin – miastem niezależnym energetycznie
Edukacja, warsztaty, spotkania
Centrum ma być miejscem spotkań, warsztatów dla grup do 50 osób, ma edukować przez praktykę i doświadczenie. Będzie otwarte w dniach zaplanowanych wydarzeń. Zgodnie z proklimatyczną ideą współdzielenia, Centrum będzie udostępniane na wydarzenia i aktywności związane z ochroną klimatu i edukacją. Osoby działające na rzecz klimatu będą miały możliwość wykorzystania tego miejsca do własnych przedsięwzięć.
„Będziemy zachęcać do podejmowania działań na rzecz klimatu w Krakowie. – zapewniała Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej.
„Kraków w dobrym klimacie”
Równolegle do aktywności związanych z otwarciem Centrum Edukacji Klimatycznej, w mieście ruszyła także kampania „Kraków w dobrym klimacie”, która również ma na celu zwiększanie świadomości mieszkańców. Proklimatyczne wydarzenia w ramach akcji będą trwały przez cały rok.
Kampania podzielona została na pięć bloków tematycznych, szczególnie istotnych dla ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian:
- PrzetwarzajMY surowce – poświęcony właściwej gospodarce odpadami i przetwarzaniu surowców
- ChrońMY zieleń – dotyczący zieleni w mieście
- SzanujMY wodę – poruszający ważną kwestię oszczędnego gospodarowania wodą
- PodróżujMY ekologicznie – skupiający się na kształtowaniu przyjaznych klimatowi nawyków transportowych
- OszczędzajMY energię – traktujący o sposobach oszczędzania i zmniejszania zapotrzebowania na energię.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: krakow.pl