NFOŚiGW dofinansuje kwotą 201 mln złotych budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Koszalinie.

Ponad 201 mln złotych otrzyma od NFOŚiGW Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Koszalinie w ramach  programu „Racjonalna gospodarka odpadami Część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na
cele energetyczne”. Dzięki wsparciu, które obejmuje dotację oraz pożyczkę, miasto Koszalin zyska instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Reklama

Instalacja do termicznego przekształcania odpadów

Projekt wsparty przez NFOŚiGW zakłada budowę elektrociepłowni na paliwa alternatywne, której działanie
będzie oparte na termicznym przetwarzaniu frakcji energetycznej odpadów komunalnych pre-RDF i RDF z wytworzeniem energii. Instalacja będzie wytwarzała energię elektryczną i cieplną w wysokosprawnej kogeneracji.

Jednak podstawowym celem projektu jest budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów, które są pozostałością po mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu zmieszanych odpadów komunalnych oraz mechanicznym przekształceniu odpadów z selektywnej zbiórki. Po wybudowaniu spalarnia będzie miała wydajność do 30 000 Mg odpadów/rok.

– W Polsce brakuje instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, dlatego tak ważne jest
wsparcie działań zmierzających do odzysku energii ze spalanych odpadów. Dzisiejsza uroczystość to początek ważnej, strategicznej inwestycji dla miasta Koszalina, która zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne i zniweluje problem zagospodarowania odpadów komunalnych przy jednoczesnej dbałości o jakość powietrza. Narodowy Fundusz chce wspierać powstawanie coraz większej liczby tego typu nowoczesnych i przyjaznych środowisku inwestycji w całym kraju. – mówi wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. – To ważny krok na drodze do uporządkowania gospodarki odpadami na poziomie samorządu. Instalacje termicznego przekształcania odpadów są całkowicie bezpieczne, a w Polsce szczególnie potrzebne – uzupełnia prezes Mirowski.


Ciepłownictwo potrzebuje transformacji oraz… paliw


Racjonalna gospodarka odpadami

Wdrażany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program priorytetowy pod nazwą „Racjonalna gospodarka odpadami Część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne” wspiera jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców w realizacji przedsięwzięć polegających na budowie nowych lub też rozbudowie i modernizacji istniejących instalacji termicznego przekształcania odpadów z wytwarzaniem energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.

Budowa nowych Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK), a także tworzenie nowych spalarni odpadów to szansa na przyspieszenie procesu dekarbonizacji i odejścia od węgla m.in. w ciepłownictwie.

Zawarcie umowy dla projektu pn.: „Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Koszalinie” odbyło się 19 grudnia 2022 roku w obecności wiceministra spraw wewnętrznych i administracji pana Pawła Szefernakera, prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z.o.o. Tomasza Ucińskiego oraz wiceprezesa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW

zdjęcie: PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE