Kolejny MW mocy ze słońca. W Grajewie powstaje farma fotowoltaiczna

Orlen południe farma fotowoltaiczna fabryka

W Grajewie powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 0,99 MW. Inwestycję wspiera NFOŚiGW kwotą 2,2 mln zł, która zostanie przekazana z puli programu Energia Plus. Preferencyjna pożyczka pomoże sfinansować 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Nowa farma fotowoltaiczna

Nowa instalacja OZE rozpocznie swoją działalność w kwietniu 2024 r. i pozwoli na wytwarzanie prądu elektrycznego ze źródła odnawialnego, ograniczenie pozyskiwania energii ze źródeł nieodnawialnych, a także na długofalowe obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W ramach przedsięwzięcia przewidziano budowę i uruchomienia farmy fotowoltaicznej o mocy do 0,99 MW w Grajewie. Instalacja fotowoltaiczna zostanie posadowiona na gruncie i będzie składała się z paneli fotowoltaicznych (o jednostkowej mocy 535 kW), oraz niezbędnego osprzętu.


Czytaj też: Zerowa stawka opłaty OZE w 2023 roku


1127 MWh energii w pierwszym roku

Szacuje się, że farma wyprodukuje w pierwszym pełnym roku eksploatacji 1127 MWh energii. Całość wyprodukowanej energii elektrycznej  przeznaczona będzie na sprzedaż do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) – przewidziano także przyłączenia instalacji do sieci. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 2,6 mln zł.

Grajewo znajduje się na obszarze tzw. Zielonych Płuc Polski w północno wschodniej części kraju. Ten unikatowy środowiskowo teren charakteryzujący się dużą bioróżnorodnością – leży w 5 województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, pomorskim oraz kujawsko-pomorskim).

Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana w październiku br. przez przedstawicieli  NFOŚiGW i beneficjenta – GPV Sp. z o.o.

Fabryka pelletu, najnowszy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: NFOŚiGW

This post is also available in: polski

ael