Komisja Europejska opublikowała szczegółowy projekt wycofywania się z uzależnienia od paliw kopalnych z Rosji. Jednak, jak zauważa Bioenergy Europe, w planie REPowerEU wciąż brakuje wizji niezbędnej do uznania zrównoważonej bioenergii za jedno z kluczowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo energetyczne UE.
REPowerEU – brak miejsca dla bioenergii
Bioenergy Europe zaznacza, że plan w obecnym kształcie uznaje jedynie udział bioenergii sektorze energii odnawialnej, który obejmuje prawie 60% całości. REPowerEU przewiduje także umiarkowany, ale stały wzrost sektora do 2030 r. W planie brakuje jednak propozycji, które mogłyby utorować drogę konkretnym i łatwo dostępnym rozwiązaniom, takim jak biomasa stała. Stowarzyszenie podkreśla, że taki stan rzeczy w obecnym kontekście geopolitycznym jest nie do przyjęcia.
– Ponieważ Komisja nie bierze pod uwagę bioenergii we właściwy sposób, tracimy ogromną szansę na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i zaopatrzenie obywateli Europy w odnawialne ciepło w przystępnej cenie w przyszłym sezonie – mówi Jean-Marc Jossart, sekretarz generalny Bioenergy Europe. – Rosyjski import paliw kopalnych jest zastępowany innym importem paliw kopalnych i tworzy tylko nowe zależności, które po prostu przesuwają problem zamiast go rozwiązywać.
Zarejestruj się VII Forum Pelletu
Potrzebny jest ambitny plan
Jako priorytet Bioenergy Europe wskazuje zapewnienie nowoczesnych i odnawialnych rozwiązań grzewczych dla gospodarstw domowych. Potrzebny jest ambitny plan zastąpienia starych i nieefektywnych systemów grzewczych nowoczesnymi, które skutecznie dostarczają zrównoważone biociepło do domów, jednocześnie poprawiając jakość powietrza.
Dywersyfikacja dostaw energii w UE będzie kluczem do zapewnienia prawdziwej niezależności od importu rosyjskich paliw kopalnych. Ponieważ plan Komisji Europejskiej skupia się na szybkim wdrażaniu odnawialnych źródeł energii, wszystkie rodzaje rozwiązań bioenergetycznych będą odgrywać ważną rolę w zabezpieczeniu dostaw czystej energii.
Przemysł bioenergetyczny jest bardzo zróżnicowany i dlatego potrzebne jest bardziej holistyczne podejście do tego sektora. W związku z tym, jak zaznacza Bioenergy Europe, uwzględnienie w planie tylko biometanu stanowi zaledwie ułamek szerokiego wachlarza podaży i potencjału tego sektora, który jest zaopatrywany w surowce z lasów, rolnictwa oraz pozostałości i gospodarowanie odpadami z kilku branż.
Udział bioenergii będzie rosnąć
W ciągu ostatnich kilku miesięcy bioenergia stała się bardziej konkurencyjna i jej udział będzie nadal rosnąć w Europie we wszystkich obszarach: w energetyce, przemyśle, transporcie, rolnictwie i ciepłownictwie. Do tego dochodzi odblokowany potencjał niewykorzystanej biomasy. Pozostałości (np. z zarządzania drogami, parkami, gospodarką leśną itp.) powinny być oszczędnie wykorzystywane do produkcji energii odnawialnej.
– Jeśli Europa poważnie myśli o osiągnięciu wyższych celów w zakresie energii odnawialnej, musi wprowadzić jasną strategię z ambitnymi, ale osiągalnymi celami dla każdego sektora – stwierdza Irene di Padua, dyrektor ds. polityki stowarzyszenia . – W tym kontekście pomysł ograniczenia wsparcia pierwotnej biomasy drzewnej wygeneruje trudności dla lokalnego przemysłu energii odnawialnej, nie gwarantując dalszego zrównoważonego rozwoju i ochrony bioróżnorodności.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Bioenergy Europe
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE