Pierwszy dzień wydarzenia obfitował w prelekcje, jak i debaty z udziałem ekspertów. Wojciech Chowaniak z DOEKO GROUP otworzył Kongres prelekcją na temat efektywności lokalnych spółdzielni energetycznych, prezentując modele 
i praktyczne rozwiązania.

Reklama

Następnie odbyła się debata dotycząca ochrony przed wzrostem cen energii, w której udział wzięli:

 • Andrzej Grzyb – Poseł, Wiceprezes PSL
 • Zbigniew Hanzelka – Profesor, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Grzegorz Dziubek – Burmistrz Włoszczowej
 • Mariusz Rukat – Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. inwestycyjno-gospodarczych
 • Mieczysław Łuczak – Prezes Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Moderatorem debaty był Krzysztof Sajdutka – Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Społeczności Energetycznej. Paneliści dyskutowali o roli lokalnych spółdzielni energetycznych jako zabezpieczenia dla gmin i mieszkańców.

Po krótkiej przerwie, Wojciech Gałczyński, wiceprezes ELMECH-ASE S.A., zaprezentował temat magazynów energii w społecznościach energetycznych. 

Kolejna debata dotyczyła nowej ery klastrów energii po zmianach w ustawie OZE, gdzie omawiano edukację, planowanie inwestycji oraz korzyści z systemu opustów. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele nauki, administracji i biznesu:

 • Mariusz Benesz – Adiunkt Katedry Elektrotechniki i Elektroenergetyki, AGH
 • Katarzyna Brzezińska-Karasek – Kierownik ds. synergii nauki z biznesem Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
 • Pamela Uznańska-Górka – Adwokat, Kancelaria Adwokacka Bieszczad Górecki adwokaci s.c.
 • Renata Mroczek – Dyrektor Środkowo Zachodniego Oddziału Terenowego w Łodzi Urzędu Regulacji Energetyki

Moderatorem debaty była Agnieszka Rozwadowska Prezeska Fundacji Carbon Footprint.

Na pytanie czy edukacja w samorządach jest potrzebna odpowiedziała podczas swojej prelekcji Ilona Byra – Prezeska Zarządu Instytutu Heweliusza.

Debatą budzącą wiele emocji była debata poświęcona finansowaniu lokalnych spółdzielni energetycznych. Udział w panelu wzięli:

 • Mateusz Bury – Prezes Zarządu Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
 • Tomasz Kaczorowski – Dyrektor Centrum Biznesowego w Banku Ochrony Środowiska
 • Marcin Jamiołkowski – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • Tomasz Król – Dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłowego
 • Piotr Gąsiorowski – Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Krakowie

Moderatorem debaty był Dariusz Bojsza – Członek Zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego

Marcin Jaczewski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii podsumował działania ministerstwa w zakresie klastrów energii, a Sławomir Ociepa z Galmet Sp. z o.o. zaprezentował innowacyjne rozwiązania w ogrzewaniu z wykorzystaniem pomp ciepła w wersji Smart Home Center.

Kulminacyjnym punktem Kongresu była Gala Społeczności Energetycznych, podczas której wręczono statuetki w kilku kategoriach. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie, Partner Roku, trafiło do Lokalnych Społeczności Energetycznych za ich innowacyjność, zaangażowanie społeczne i efektywną współpracę.

II Kongres Społeczności Energetycznych zgromadził 450 uczestników, którzy przez dwa dni intensywnie uczestniczyli w prelekcjach, debatach i konsultacjach. Wydarzenie okazało się doskonałą platformą do promocji zrównoważonych praktyk energetycznych oraz integracji środowiska działającego na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce. W trakcie wydarzenia odbyły się trzy debaty i cztery prelekcje, a na scenie wystąpiło około 30 prelegentów, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wiedzą. 

Uczestnicy wyrażali swoje zadowolenie zarówno podczas wydarzenia, jak i w licznych pozytywnych opiniach przesyłanych po jego zakończeniu. Podkreślali wysoki poziom merytoryczny sesji, możliwość nawiązania wartościowych kontaktów oraz inspirujący charakter debat i prelekcji. Wielu z nich zaznaczało, że zdobyta wiedza i nowe perspektywy będą miały bezpośredni wpływ na rozwój ich lokalnych inicjatyw energetycznych.

Wydarzenie było nie tylko okazją do nauki, ale również do budowania silnych partnerstw i wspólnej pracy na rzecz zrównoważonej przyszłości energetycznej Polski. Obecność licznych przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego świadczyła o rosnącym zainteresowaniu i zaangażowaniu lokalnych władz w zrównoważony rozwój energetyczny.

Partnerzy II Kongresu Społeczności energetycznych: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, C.H.Beck, ARINEA, LEDOLUX, GALLMET, ELMECH, VIESSMANN, EMKA OIL, Bruk-Bet

Patroni Honorowi II Kongresu Społeczności energetycznych:: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Małopolskiego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wielkopolska Izba Rolnicza,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Urząd Regulacji Energetyki, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Patroni II Kongresu Społeczności energetycznych:: Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, SAS, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Fundacja Świadomi Klimatu, Instytut HeweliuszaPatroni Medialni II Kongresu Społeczności energetycznych:www.cire.pl,  www.wysokienapiecie.plwww.gramwzielone.plwww.swiatoze.plwww.magazybiomasa.pl, Magazyn Czerwona Szpilka, www.ozeon.pl

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE