3 tony każdego dnia – właśnie taką ilość wyprodukuje instalacja wodorowa uruchomiona w Stanach Zjednoczonych. Jest to obecnie największy na świecie zakład wytwarzający ten odnawialny gaz. Wyjątkowość tej instalacji przejawia się w czymś więcej, poza skalą produkcji.

Reklama

Nie tylko Europa podjęła się wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna. Podobne działania praktykowane są w USA. Ten ogromny kraj znaczne ilości energii czerpie z gazu ziemnego, dlatego odnawialne gazy mogą być szczególnie atrakcyjnym kierunkiem.


Czytaj też: Wodorowe cele UE są przestrzelone. Nie osiągnęliśmy zakładanej produkcji H2


Pustynna instalacja wodorowa

Budowa zakładu SoHyCal, czyli wielkoskalowej instalacji wytwarzającej wodór, to ważny krok na drodze do osiągnięcia energetycznej zeroemisyjności w USA. Obiekt powstał na pustyni Mojave w Kalifornii. Funkcjonuje jako spółka zależna SGH2 Energy. W budowę zaangażowało się także przedsiębiorstwo Fluor Corporation, które odpowiada za inżynierię, zaopatrzenie i budowę obiektu. SGH2 Energy odpowiada za kwestie projektowe i zarządzanie operacyjne obiektem. Do współpracy zaproszono także miasto Lancaster, gdzie zlokalizowana została instalacja.

Zakład korzysta jedynie z zielonej energii, dlatego na jego terenie działa farma fotowoltaiczna. Moc nominalna instalacji produkującej wodór to 30 MW. Pionierskim aspektem tego obiektu jest nie tylko potężny rozmiar, ale również sposób budowy całej konstrukcji. Składa się z kilku modułów, co sprawia, że jej wznoszenie przebiega bardzo szybko i można ją łatwo rozbudować. Modułowe instalacje są obecnie bardzo porządane dla przyspieszenia transformacji, a tak zaprojektowany obiekt pozwala analizować potencjał tego kierunku.


Czytaj też: 96 boisk piłkarskich fotowoltaiki. Nowa inwestycja Taurona na finiszu


Energia z wody

Energia z PV służy do rozkładu wody na tlen i wodór, dzięki czemu powstaje alternatywne paliwo gazowe. Elektroliza rozpoczyna się od demineralizacji wody, co odbywa się dzięki specjalnym membranom i reakcji katalizy.

Deklarowany przez operatora potencjał produkcyjny na poziomie 3 000 t dziennie pozwoliłby zasilić każdego dnia 1500 samochodów wodorowych. Ponadto zastosowanie tej niskoemisyjnej alternatywy dla paliw gazowych, przyczynia się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych.

Firmy podkreślają rolę, jaką w powstaniu instalacji odegrał Fresno County Economic Development Corporation (EDC). To organizacja zajmująca się wspieraniem inicjatyw dążących do transformacji energetycznej, także od strony finansowej.

Zdjęcie: H2B2

Źródło: Eco News, H2B2

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE