10 grudnia w Wielkiej Brytanii otwarto w 100 proc. ekologiczną restaurację McDonald! To pierwszy taki projekt na świecie, ale nie ostatni. Market Drayton McDonald’s ma być wzorem dla kolejnych restauracji Net Zero Carbon w UK.

Market Drayton – w 100 proc. ekologiczna restauracja McDonald’s

Nowo otwarta restauracja Market Drayton McDonald’s z pozoru niewiele różni się od znanych na całym świecie budynków. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Została bowiem zaprojektowana tak, by zarówno na etapie budowy, jak w trakcie eksploatacji zachować standard zerowej emisji netto. Jest to pierwszy taki przypadek w branży, ale, jak zapewnia sieć, nie ostatni.

Reklama

Zero emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.

Wykorzystując innowacyjne techniki zrównoważonego projektowania twórcy restauracji zaprojektowali ją tak, aby zachować znajomy wygląd i jednocześnie umożliwić skuteczne powielanie pomysłu. W ten sposób firma chce zrewolucjonizować metody projektowania nowych, jak i modernizowania istniejących restauracji, aby osiągnąć zero emisji gazów cieplarnianych netto dla wszystkich 1400 restauracji i biur w Wielkiej Brytanii do 2030 roku.

Zielona energia, materiały z recyklingu

Wykorzystanie zielonej energii z odnawialnych źródeł czy materiałów pochodzących z recyklingu to niektóre z metod, jakie mają zbliżyć sieć do celu. W restauracji Market Drayton w Shropshire zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań – poczynając od pasa Drive-Thru wykonanego z opon pochodzących z recyklingu i krawężników z plastikowych butelek. Opony wykorzystane do pasa Drive-Thru wytwarzają mniej dwutlenku węgla i pozwalają na wchłonięcie większej ilości wody. Zmniejszają tym samym ilość wody deszczowej spływającej do kanalizacji. Z kolei krawężniki wykonane ze 182 plastikowych butelek pochodzących z recyklingu redukują emisję dwutlenku węgla o 25 kg na krawężnik w porównaniu z krawężnikami betonowymi.

Prąd dla najbardziej zrównoważonej restauracji McDonald’s dostarczają dwie turbiny wiatrowe i 92m2 paneli słonecznych wytwarzające 60 000 kWh energii rocznie i zmniejszające ilość energii pobieranej przez restaurację z sieci.


Czytaj też: Drugie życie wypitej kawy. Brykiet z odpadów kawowych.


Innowacyjne rozwiązania

Na etapie budowy zadbano, by ściany izolowane były brytyjską owczą wełną, która w innym przypadku mogłaby trafić na wysypisko, a okładziny budynków wykonano z przetworzonego sprzętu IT i AGD pochodzących z recyklingu. Poza tym wewnątrz budynku zastosowano takie rozwiązania jak m.in. wykorzystanie zużytych ziaren kawy i kubków z recyklingu do wytworzenia ściennych dekoracji. Restaurację wyposażono w meble wykonane w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu lub nadające się do ponownego wykorzystania. Otoczenie budynku to ogród bioróżnorodności, który będzie zbierał deszczówkę z parkingu i zapewniał siedlisko dla żab i innych stworzeń oraz ścieżka przyrodnicza zaprojektowana przez uczniów z Market Drayton Junior School, jak również punkty ładowania pojazdów elektrycznych.

Zmniejszenie wpływu na środowisko?

Sieć McDonald’s od dłuższego czasu prowadzi działania mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko. Od lat wykorzystuje w swoich restauracjach energię elektryczną pozyskaną ze odnawialnych źródeł, a także poddaje recyklingowi zużyty oleju kuchenny przekształcając go na biodiesel, który można wykorzystać potem do tankowania ciężarówek. Nowo powstała zrównoważona i ekologiczna restauracja Market Drayton to kolejny krok w strategii  zrównoważonego rozwoju. W komunikacie sieci przekazującym informacje na temat w 100% ekologicznej restauracji sprytnie przemilczano jednak emisje pochodzące z produkcji żywności.

 

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: mcdonald.com

zdjęcie: BBC

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE