Magazyn Biomasa Aktualności Ustawa o cenach prądu podpisana. Co zmienia?

Ustawa o cenach prądu podpisana. Co zmienia?

Ustawa o cenach prądu przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta! Zmienia ona ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zmienia też ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawy „o cenach prądu”) koryguje funkcjonujący mechanizm stabilizacji cen energii elektrycznej. Usuwa wątpliwości co do zgodności ustawy z prawem europejskim. Projekt wprowadza zróżnicowanie mechanizmu na I i II półrocze 2019 r.

Reklama

Ustawa o cenach prądu

  • Pierwsze półrocze 2019 roku – wszyscy odbiorcy końcowi energii elektrycznej nie zapłacą wyższych opłat, niż w roku 2018.
  • Drugie półrocze 2019 roku – aż 98% odbiorców końcowych (ponad 17 milionów odbiorców) nie doświadczy podwyżek. Pozostali odbiorcy – objęci systemem dofinansowania w ramach mechanizmu pomocy de minimis.

Już obecnie ponad 90 proc. odbiorców końcowych nie płaci wyższej ceny za energię elektryczną. W porównaniu z 2018 rokiem. A umowy pozostałych odbiorców zostaną dostosowane do końca lipca, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.


Sprawdź również: WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O OZE


Dodatkowo wprowadzona zmianę przepisów do ustawy o efektywności energetycznej. Pozwoli na odzyskanie części środków zainwestowanych w działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, w tym termomodernizację. Zgodnie z nowymi zapisami zostanie wydłużony termin umarzania przetargowych świadectw efektywności energetycznej, dzięki czemu świadectwa te z końcem czerwca br. nie stracą ważności.

Ponadto zmianie uległy przepisy ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Umożliwi to ubieganie się osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, o wsparcie zakupu pojazdów elektrycznych, w tym pojazdów zasilanych energią elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nich ogniwach paliwowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: Ministerstwo Energii

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE