W Japonii ukończono budowę elektrowni biomasowej. Jest to największy tego typu obiekt w kraju. Elektrownia Yufutsu o mocy 74,95 MW rozpoczęła działalność komercyjną 2 lutego.

Elektrownia biomasowa przyczyni się do rozwoju gospodarczego

Zakład usytuowany jest w Hokkaido – najbardziej wysuniętej na północ części Japonii. Jego budowę rozpoczęto w maju 2020 r. Cała energia elektryczna wyprodukowana w tym miejscu będzie sprzedawana do Hokkaido Electric Power Network przez 20 lat w ramach japońskiego systemu taryf gwarantowanych.

Reklama

Do spalania wykorzystuje się importowane zrębki drzewne i łupiny z ziaren palmowych (PKS) oraz  zasoby biomasy z Hokkaido, takie jak przerzedzone drewno lub pozostałości leśne. Efektywne wykorzystanie takich surowców pomaga zachować środowisko leśne regionu. Dzięki inwestycji powstały nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności, co sprzyja rozwoju gospodarczemu.


Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe!


Stawiamy na biomasę

Sojitz Corporation i Nippon Paper Industries wspólnie założyły Yufutsu Energy Centre. W ramach tej firmy energetycznej prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii ze spalania biomasy.

Nippon Paper obsługuje również inne zakłady, np. Ishinomaki Hibarino. Jest to elektrownia biomasowa o mocy 149 MW w prefekturze Miyagi w północno-wschodniej Japonii. Kolejny zakład to Yatsushiro, o mocy 6 MW. Zlokalizowany jest w prefekturze Kumamoto w południowej części kraju. Nippon Papaper przeprowadziło również oceny środowiskowe dla projektu elektrowni biomasowej o mocy 112 MW w Iwakuni w prefekturze Yamaguchi w południowo-zachodniej Japonii, ale na razie nie ujawniono postępów.

Sojitz natomiast zaangażował się w rozwój projektów energii odnawialnej. Zajmuje się eksploatacją elektrowni słonecznych i wiatrowych zarówno w Japonii, jak i za granicą. Od wielu lat również produkuje, sprzedaje i dystrybuuje w Wietnamie i innych krajach zrębki drzewne z terenów leśnych.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Bioenergy news

zdjęcie: Sojitz

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE