Belgijski producent materiałów do baterii samochodowych być może właśnie w Polsce zbuduje swoją fabrykę.  Inwestycja kosztowałaby 400 mln euro.

Reklama

Budowę fabryki w Europie planuje Umicore, belgijski producent materiałów wykorzystywanych w bateriach do e-aut. Firma prowadzi projekt od ponad roku. Z dziesięciu krajów, które początkowo rozpatrywała, pozostały trzy, w tym — jak wynika z informacji „PB” — Polska.

Umicore zaznacza, że przy wyborze miejsca pod fabrykę ważne będą takie kryteria, jak dostępność wykwalifikowanych pracowników, rozsądne koszty energii i zatrudnienia, odpowiednia działka, dostęp do zrównoważonej energii oraz szybkie procedury.

Jedną z prawdopodobnych lokalizacji jest Opole. Niewykluczone, że Umicore myśli także o Nowej Rudzie. To tu w 2014 r. firma zdecydowała się zbudować fabrykę katalizatorów za 160 mln zł, którą otworzyła w 2016 r. Nowa inwestycja dałaby około 1000 miejsc pracy.

W ubiegłym roku sprzedano na świecie 1,23 mln samochodów hybrydowych lub elektrycznych, o 65 proc. więcej niż rok wcześniej (w tym 149 tys. w Europie, nieco ponad 900 w Polsce i aż 700 tys. w Chinach). Szacunki mówią, że w tym roku globalna sprzedaż może sięgnąć 2 mln sztuk.

źródło: pb.pl

zdjecie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE