Elektromobilność w Polsce wkracza na kolejny poziom. Prezydent podpisał ustawę, która przyznaje właścicielom samochodów elektrycznych dodatkowe ulgi. Na co mogą liczyć?

Reklama

Według przyjętej i podpisanej przez prezydenta RP ustawy o elektromobilności samochody elektryczne i wodorowe  będą zwolnione z akcyzy, co w znacznym stopniu zwiększy ich dostępność.

Właściciele pojazdów elektrycznych będą  mieli m.in.:

  • możliwość jazdy buspasami,
  • zostaną zwolnieni z opłat za parkowanie
  • zyskają pozwolenie na wjazd  do centrów miast, w których coraz częściej wprowadzany jest zakaz poruszania się autami spalinowymi.

Udogodnienia nie dotyczą właścicieli samochodów z napędem hybrydowym, chyba że posiadają system ładowania z  gniazdka (plug-in). System przywilejów będzie połączony z innym, który niebawem wejdzie w życie na terenie Polski.

Od 1 lipca 2018 roku samochody zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami przyporządkowującymi konkretny  model do odpowiedniej grupy.

Elektromobilność prezydenta

Prezydent Andrzej Duda, który podpisał ustawę o elektromobilności, sam też stawia na samochody elektryczne. Do Kancelarii Prezydenta RP trafił już pierwszy samochód elektryczny. Ma to być przykład dla innych mieszkańców stolicy.

Przeczytaj również:

Zdjęcie: pixabay.com

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE