„Rzutem na taśmę” – jak to określił Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, posłowie uchwalili obniżenie podatku VAT do 8 proc. (z dotychczasowych 23 proc.) na instalacje OZE poza budynkami. Głosowanie odbyło się podczas ostatniego przed wyborami posiedzenia Sejmu 11.września br.. Poprawek dokonano w projekcie ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej.

Do tej pory prawo nie było „sprawiedliwe” wobec inwestujących w odnawialne źródła energii. W środowym głosowaniu posłowie zdecydowali się przychylić do postulatów branży i inwestorów.  Na fotowotaikę, pompy ciepła z dolnymi źródłami oraz kolektory słoneczne obowiązywać będzie 8 proc. stawka VAT.

Reklama

W świetle wciąż jeszcze obowiązujących przepisów tylko instalacja PV na dachu budynku mieszkalnego objęta jest 8 proc. VAT-em.  Instalacje zlokalizowane poza dachem budynku mieszkalnego – na gruncie, na budynku gospodarczym, objęte są 23 proc. stawką podatku VAT.


Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE. Kliknij i sprawdź!


Za wyrównaniem stawek branża fotowoltaiczna optowała już w ubiegłym roku, ale jesienią 2018 r. Sejm RP nie przychylił się do tych próśb.

Uczynił to dopiero na ostatnim posiedzeniu przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi przegłosowując poprawkę nr 5 do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej.

-To co zostało przyjęte oznacza, że właściciele domów jednorodzinnych do 300 m2 mają stawkę 8 proc. na instalację fotowoltaiczną funkcjonalnie związaną z budynkiem – komentował na Twitterze Piotr Woźny.

Jak wskazał prezes NFOŚiGW nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać już na przełomie października i listopada br. Dokonane przez Sejm zmiany przyczynią się do zwiększenia dynamiki rynku, a trzeba być świadomym, że dziennie w Polsce montowanych jest 200 instalacji PV – wynika z danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Kolejne, prognozowane zmiany w programach dotacyjnych dla inwestorów OZE mają przyczynić się do m.in. zwiększenia zainteresowania fotowoltaiką spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Energia elektryczna „ze słońca” w przyszłości wykorzystywana ma być nie tylko w częściach wspólnych budynków, ale także w lokalach mieszkalnych.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: Magazyn Biomasa
Zdjęcie: SM Wrocław-Południe
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE