W północnej Jutlandii wkrótce powstanie jedna z największych biogazowni w Danii. Istniejący obecnie zakład, którego właścicielem jest firma KK Invest zostanie rozbudowany i zmodernizowany przy udziale nowych inwestorów – Copenhagen Infrastructure Partners i Danish Bio i ma stanowić centrum zrównoważonej energii dla całego regionu.

Reklama

Biogazownia Sindal Biogas

Biogazownia Sindal Biogas powstała w 2017 roku i od tego czasu była kilkakrotnie rozbudowywana. Obecnie zakład przetwarza 500 000 ton biomasy rocznie i produkuje 34 mln metrów sześciennych biogazu. Ponadto po przeprowadzeniu planowanych inwestycji zakład będzie wytwarzał biogenny CO2, który będzie wychwytywany, przechowywany i/lub wykorzystywany w zielonej transformacji. Modernizacja biogazowni powoli też na znaczną redukcję kopalnego CO2 i stworzy nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności, która jest niezastąpionym partnerem dla rozwoju zakładu.

Sindal Biogas ma być jedną z największych elektrowni biogazowych w Danii, co szczególnie podkreślają inwestorzy, którzy dostrzegają istotną rolę biogazu dla gospodarki i klimatu.


Kongres Biogazu – sprawdź!


„Widzimy ogromny potencjał w przekształcaniu zrównoważonej biomasy w zielony gaz i zielone paliwa, które odgrywają kluczową rolę w zielonej transformacji (…) Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój i sfinalizowanie zakładu, abyśmy mogli przyczynić się do zielonej transformacji i stworzyć nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności” – mówi Thomas Dalsgaard, partner w CIP.

Copenhagen Infrastructure Partners – główny udziałowiec Sindal Biogas jest przekonany, że projekty bioenergii muszą być zakotwiczone lokalnie. Dlatego ważne było, aby obecni właściciele kontynuowali projekt, aby utrzymać relacje z lokalną społecznością. Partnerstwo z istniejącymi właścicielami stanowi również pierwszy krok we wspólnym dalszym rozwoju projektów biogazowych na dużą skalę.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: CIP

zdjęcie: sindalbiogas.dk

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE