Aż 20 proc. respondentów uważa spalanie domowych śmieci w piecach za postawę ekologiczną i ekonomiczną, zupełnie nie wiążąc z tym problemów niskiej emisji i smogu nękającego polskie miasta.

Reklama

Aż 40 proc. respondentów nie wie, na czym polega zjawisko niskiej emisji. Takie dane uzyskano w wyniku przeprowadzenia ankiety w ramach kampanii Nie Rób Dymu (instytut badawczy ARC Rynek i Opinia). – Kampania Nie Rób Dymu narodziła się w odpowiedzi na opłakany stan powietrza w Polsce, którego jakość z roku na rok się pogarsza, a także w odpowiedzi na mity narastające wokół szkodliwego wpływu palenia drewnem – mówił dr inż. Szymon Szufa, ekspert kampanii. – W jej ramach przeprowadzono badania opinii wśród Polaków, korzystających z pieców i kominków, jako źródła domowego ciepła. Wyniki badań jasno wskazują na potrzebę edukacji w zakresie ochrony środowiska i zmiany nawyków ogrzewania domów – dodaje ekspert.

W ramach kampanii przeprowadzono także analizę emisji pochodzącej ze spalania drewna, które może być paliwem niskoemisyjnym przy zachowaniu pewnych zasad. – Konsekwencją niezdrowych nawyków jest nasilający się smog oraz wzrost odsetka zachorowań na choroby układu oddechowego, nowotwory czy choroby serca. Nie musi tak być i kampania Nie Rób Dymu chce to pokazać. Drewno jest ekologiczne, efektywne i ekonomiczne, a kominek niskoemisyjny, pod warunkiem, że wiemy, jak mądrze z nich korzystać – powiedział profesor Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Jednym z elementów walki z niską emisją jest zmiana lub modernizacja kotła na węgiel lub ekogroszek na bardziej ekologiczny, np. opalany biomasą drzewną – pelletem lub brykietem.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/NieRobDymu/photos

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE