„To będzie najlepsza edycja w historii imprezy”. Już tylko miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia 16. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w tym roku zaplanowano na 7-9 maja. Uznane autorytety, decyzyjni politycy, menedżerowie dużych firm, przedsiębiorcy, eksperci, naukowcy dyskutować będą o tematach, którymi żyją Polska, Europa i świat.
Misja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największej imprezy biznesowej w Europie centralnej, od samego początku jest niezmienna – to szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki, ale także wydarzenie, które reaguje na kluczowe wyzwania współczesnych społeczeństw.
Nie inaczej będzie w tym roku. Głównymi nurtami tematycznymi XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (7-9 maja) będą: Europa, geopolityka i gospodarka; Energia, transformacja, bezpieczeństwo; Klimat i zrównoważona gospodarka; Cyfrowa gospodarka, nowe technologie; Inwestycje i finanse; Prawo a gospodarka oraz Migracje, różnorodność, rynek pracy.
Wyróżnione obszary tematyczne staną się przyczynkiem do organizacji ponad 160. debat, którym będą towarzyszyły gale, finały konkursów i bankiety. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.
Wojciech Kuśpik: Obserwujemy ogromne zainteresowanie Kongresem
Zdaniem Wojciecha Kuśpika, prezesa Grupy PTWP, inicjatora i organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wszystko wskazuje na to, że nadchodząca edycja będzie najciekawszą i najlepszą w dotychczasowej historii Kongresu.
– Mamy nową sytuację polityczną w Polsce, mamy ogromne wyzwania geopolityczne, w tym właśnie wyzwania związane z transformacją. Kongres odbędzie się po sześciu miesiącach funkcjonowania nowego rządu, po wyborach samorządowych, na miesiąc przed wyborami do Europarlamentu, a także w rocznicę 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obserwujemy ogromne zainteresowanie i oczekiwanie otwartego dialogu, a kongres zawsze był platformą do dyskusji. W tym roku będziemy rozmawiać o transformacji gospodarki, o transformacji sektora energii, o zielonej transformacji całego naszego życia, ale też o transformacji regionów. Obok bardzo bogatej agendy, będziemy mieli wyjątkowy skład gości – zapowiada Wojciech Kuśpik.
Przyjazd do Katowic zapowiedzieli już przedstawiciele świata polityki i nauki, ale przede wszystkim praktycy biznesu, a wśród nich przedstawiciele zarządów największych polskich firm.
Swój udział potwierdzili m.in.: Kadri Simson, komisarz Unii Europejskiej ds. Energii,
Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012 czy Tobias Gotthardt, sekretarz stanu Bawarskiego Ministerstwa Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym nie zabraknie też autorytetów z różnych dziedzin, jak np. Amita Joshiego, profesora IMD, eksperta w zakresie AI, analityki i strategii marketingowej czy Mieczysława Bieńka, doradcy społecznego ministra obrony, zastępcy dowódcy strategicznego NATO w latach 2010-2013.
Jerzy Buzek: To będzie Kongres chwili przełomu
Świat polskiej polityki reprezentować będą m.in. Borys Budka, minister aktywów państwowych Polski; Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący rady programowej EEC; Marzena Czarnecka, minister przemysłu; Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej czy Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialna za pion ds. Unii Europejskiej.
Podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie można też wysłuchać sesji z udziałem m.in. Brunona Bartkiewicza, prezesa ING Banku Śląskiego; Rafała Brzoski, prezesa InPostu; Michała Fijoła, prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT; Przemka Gdańskiego, prezesa BNP Paribas Banku Polska; Sebastiana Jabłońskiego, prezesa Grupy Kapitałowej Respect Energy; Wiktora Janickiego, prezesa firmy AstraZeneca Pharma Poland; Agnieszki Kubery, prezeski Accenture Poland; Artura Popko, prezesa Budimeksu; Krzysztofa Pawińskiego, prezesa Grupy Maspex czy Anny Rulkiewicz, prezeski Grupy LUX MED.
– To jest kongres absolutnie w chwili przełomu. Ten przełom czujemy. Do wszystkich politycznych napięć i zagrożeń dochodzi to, że zmieniają się władze Unii Europejskiej, a my mamy za dziewięć miesięcy naszą kolejną prezydencję. Oprócz tego, że mija 20 lat w Unii, jeszcze ważniejszą rocznicą jest 25 lat w NATO. Wśród ważnych kongresowych tematów na pewno znajdzie się bezpieczeństwo nas wszystkich, chociażby cały przemysł zbrojeniowy i energetyka. Mamy tego świadomość, wiemy jaka jest sytuacja polityczna. Kongres na to będzie odpowiadał – podkreśla Jerzy Buzek.
Nowości w formule Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Nowością na tegorocznej edycji kongresu będzie cykl EEC Talks. Na otwartej scenie odbywać się będą dyskusje z zaproszonymi gośćmi, wśród których znajdą się znani ekonomiści, politycy, dyplomaci oraz inne inspirujące osoby ze świata biznesu, kultury i życia społecznego.
Na terenie kongresu pojawi się w tym roku także nowa przestrzeń o nazwie Green Planet, która odwoływać się będzie do zrównoważonego rozwoju i koncepcji green city. Efektowne namioty ze scenami i łączący je z Międzynarodowym Centrum Kongresowym tunel stworzą przejrzystą i zieloną, wielofunkcyjną przestrzeń konferencyjną, networkingową, wystawienniczą i wypoczynkową. Strefa ta, dodatkowo wzbogacona o oprawę wizualno-dźwiękową, w całości podporządkowana będzie idei rozwoju zgodnego z naturą, a uczestnicy kongresu będą mieli możliwość relaksu wśród zieleni.
Na tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy można się rejestrować pod linkiem: https://www.eecpoland.eu/2024/pl/rejestracja,3211/
W formule podstawowej jest to wydarzenie bezpłatne, otwarte dla wszystkich.
XVI Europejski Kongres Gospodarczy
7-9 maja 2024 r.
Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe