Paliwa kopalne już niedługo staną się pieśnią przeszłości, a ludzkość znajduje coraz więcej sposobów, by je zastąpić. Jedną z takich idei jest wykorzystanie odpadów po produkcji żywności, których źródło stanowi m.in. tłoczenie oliwy z oliwek.


8. Kongres Biogazu 14-15 grudnia w Warszawie zapisz się już dziś!


Od problemu do zasobu

Utylizacja odpadów po produkcji oliwy z oliwek jest zadaniem problematycznym. Wynika to z wysokiego ładunku organicznego tych pozostałości. Taka cecha jest jednak pożądana, gdy w grę wchodzi wykorzystanie odpadu jako substratu w biogazowni.

Reklama

Czytaj też: We wrześniu ruszą konsultacje społeczne do rozporządzenia o substratach dla biogazowni


Zaczyna się od biogazu

W pierwszym etapie produkcji biopaliwa, wytłoczyny poddaje się fermentacji beztlenowej. Mikroorganizmy w warunkach beztlenowych rozkładają materię organiczną i wytwarzają mieszaninę metanu i dwutlenku węgla, czyi biogaz.

Powstały gaz wykorzystuje się jako odnawialne źródło energii, które generuje ciepło i energię elektryczną. Można wykorzystać je także na potrzeby zakładu produkującego olej, co przyczynia się do zachowania zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Ponadto biogazownia pozostawia poferment, czyli stałą frakcję resztek po produkcji ekologicznego gazu. To świetnej jakości nawóz, którego sprzedaż może stać się dodatkowym źródłem przychodu dla producenta oleju. Ponadto niekwestionowaną zaletą biogazu jest ograniczenie negatywnego oddziaływania rolnictwa na środowisko oraz zmniejszenie jego śladu węglowego.

Więcej na temat wpływu biogazu na gospodarkę odpadami i nie tylko, będzie można dowiedzieć się podczas 8. Kongresu Biogazu.

Akademia inwestora biogazowego:

Zdjęcie: freepik

Źródło: Nation World News

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE