TAURON ogłosił przetarg na kompleksową realizację budowy pierwszej farmy fotowoltaicznej o mocy od 3,1 do 5 MW. Inwestycja zlokalizowana jest w Jaworznie. Termin składnia ofert wyznaczono na 13 września.

– TAURON prowadzi obecnie program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy TAURON do 2030 r. – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Obecnie program jest na etapie przygotowywania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Obejmuje on pięć lokalizacji. Potencjał każdej z tych farm uzależniony jest od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji. Inwestycje są rozwijane na terenach poprzemysłowych – po byłych elektrowniach oraz składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi realizowanemu przez Tauron, miejsca te mają szansę na ponowne wykorzystywanie i rekultywację.

Reklama

Wiadomości branżowe z Polski. Kliknij i sprawdź!


Najbardziej zaawansowane są projekty slokalizowane w Jaworznie i Mysłowicach. W Jaworznie trwa procedura wyboru wykonawcy farmy.  W Mysłowicach toczy się postępowanie na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego wraz z analizą produktywności oraz uzyskania pozwolenia na budowę farmy. W Stalowej Woli trwa procedura uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Ogłoszone w maju zaktualizowane kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy TAURON. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 roku oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Źródło: Grupa Tauron
Zdjęcie: shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE