TAURON zmienia kierunek na bardziej zielony. Podpisał umowę kredytową z bankiem Intesa Sanpaolo na finansowanie wydatków związanych z energetyką odnawialną, inwestycjami w sieci dystrybucyjne oraz refinansowaniem istniejącego zadłużenia. Kwota kredytu udzielonego na pięć lat wynosi 750 mln zł.
– Zapewnienie zróżnicowanego i elastycznego finansowania to istotny krok w kierunku realizacji planowanych inwestycji TAURONA. Podpisana dziś Umowa Kredytu jest jednym z elementów, które pozwolą Grupie na inwestowanie w odnawialne źródła energii oraz modernizację sieci dystrybucji energii elektrycznej – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia – Niedawno kupiliśmy pięć farm wiatrowych o mocy 180 MW, ale nasze ambicje w zwiększaniu udziału OZE w naszym miksie wytwórczym są znacznie większe – dodaje prezes TAURONA.
Zgodnie z umową, środki z kredytu mają być przeznaczone na pokrycie wydatków inwestycyjnych związanych z szeroko rozumianą energetyką odnawialną i dystrybucją energii elektrycznej, a także na refinansowanie istniejącego zadłużenia finansowego Grupy. Środki będą mogły być wykorzystane w ciągu czterech miesięcy od daty podpisania umowy. Spłata kredytu nastąpi po pięciu latach od daty zawarcia umowy.
– Nawiązanie relacji z nowym partnerem, będącym istotną instytucją finansową na rynku europejskim, pomoże realizować nasze kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w segmencie dystrybucyjnym – podkreśla Marek Wadowski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. Finansów – Dzięki tej transakcji TAURON nie tylko poszerza grono banków relacyjnych ściśle współpracujących z Grupą i wspierających jej rozwój ale także kontynuuje dywersyfikację instrumentów wykorzystywanych do finansowania Grupy TAURON- dodaje wiceprezes TAURON.
Transakcja z bankiem Intesa Sanpaolo wspiera Zielony Zwrot TAURONA, czyli długofalową strategię Grupy, której celem jest zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym TAURONA. Do 2025 roku planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.
Źródło: Tauron
Zdjęcie: Tauron – farma wiatrowa Wicko
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE