T-Mobile Polska, w ramach umowy podpisanej ze spółką V-Ridium Power, będzie produkować  około 200 GWh zielonej energii  rocznie dzięki wybudowaniu 2 farm wiatrowych i 3 fotowoltaicznych. To kolejny krok, który przybliży korporację do osiągnięcia celu klimatycznego – zerowej emisyjności w całym łańcuchu dostaw do roku 2040.

Reklama

2 farmy wiatrowe i 3 fotowoltaiczne

W ramach współpracy T-Mobile Polska i spółek z grupy V-Ridium wybudowane zostaną 2 farmy wiatrowe i 3 fotowoltaiczne, które zapewnią około 200 GWh energii elektrycznej rocznie i pomogą zredukować co roku ponad 145 tysięcy ton emisji CO2. Pierwsze instalacje fotowoltaiczne zbudowane w ramach tej współpracy rozpoczną działanie w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

T-Mobile i zeroemisyjność

Strategia T-Mobile zakłada osiągnięcie zerowej emisyjności netto, dotyczącej zarówno pośrednich i bezpośrednich emisji już w ciągu najbliższych trzech lat, a do 2040 roku chcemy także osiągnąć ten cel dla całego łańcucha dostaw. Umowy, podpisane ze spółkami, w których udziały posiada Augusta Energy sp. z o.o. należąca do joint-venture V-Ridium Power Group sp. z o.o. oraz spółki KGAL ESPF 4 Holding Sàrl z siedzibą w Luksemburgu, w istotny sposób przybliżają T-Mobile Polska do spełnienia tego ambitnego planu.


Czytaj też: „Zielona odbudowa. Powojenna zielona transformacja Ukrainy”. Raport WiseEuropa


OZE – niższe koszty, mniejszy ślad węglowy

W T-Mobile Polska rozwijamy technologie w trosce o środowisko. Od wielu lat pracujemy nad tym, by ograniczyć do minimum nasz wpływ na otoczenie: począwszy od inicjatyw takich jak modernizacja naszej floty samochodowej, radykalne ograniczenie użycia plastiku w biurach i salonach, po programy takie jak Smartfon Re:generacja, zachęcanie klientów do rezygnacji z papierowych faktur czy wyposażanie naszych stacji bazowych w instalacje fotowoltaiczne. Dzisiaj pokazujemy, jak działając w duchu zrównoważonego rozwoju łączyć korzyści ekologiczne z finansowymi – dzięki kontraktowi vPPA (virtual Power Purchase Agreeement) i budowie aż 5 farm OZE obniżymy nie tylko nasz ślad węglowy, ale także koszty pozyskania energii, gwarantując sobie przewidywalność cen w perspektywie aż 15 lat – powiedział Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska.

100% zielonej energii

Już w tej chwili T-Mobile korzysta w 100% z zielonej energii, jednak tak długofalowy kontrakt, związany z budową odnawialnych źródeł specjalnie dla nas, to ważny krok w budowie fundamentów stabilności spółki w długim okresie. W czasach, gdy ceny energii zmieniają się skokowo, dzięki nowatorskiej w skali polskiego rynku umowie vPPA zabezpieczyliśmy dostawy zielonej energii w z góry ustalonych cenach, co pozwoli nam na ograniczenie ryzyka kosztowego w długim okresie – dodał Juraj Andras, członek zarządu T-Mobile Polska ds. finansowych.

200 GWh rocznie

Już w najbliższych miesiącach uruchomione zostaną pierwsze farmy fotowoltaiczne zbudowane w ramach kontraktów zawartych z naszą spółką, a już w pierwszej połowie 2023 roku pracę rozpoczną również te pozyskujące energię wiatrową. Instalacje zbudowane w ramach współpracy łącznie osiągną moc 98 MW, a planowana ilość wytworzonej energii to około 200 GWh rocznie, co pokrywa większość zapotrzebowania T-Mobile Polska. To więcej, niż wynosi średnioroczne zużycie prądu przez niemal 70 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce. Instalacje pozwolą na ograniczenie emisji CO2 o ponad 145 tysięcy ton każdego roku.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: T-Mobile

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE