Jezioro Muttsee znane dotychczas z niezwykłej urody oraz kuszącej turystycznie lokalizacji w szwajcarskich Alpach, ostatnio zasłynęło także z innego powodu. Do znajdującej się tam najdłuższej zapory w Szwajcarii przymocowano 5000 paneli słonecznych.
Szwajcarska tama solarna
Szwajcaria, chcąc zmaksymalizować produkcję zielonej energii w miesiącach zimowych podjęła się zainstalowania ściany paneli fotowoltaicznych na zaporze nad jeziorem Muttsee, w centralnym szwajcarskim kantonie Glarus.
Elektrownia słoneczna AlpinSolar to największy tego typu alpejski obiekt w Szwajcarii. Wybudowana została na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza, na najwyżej położonej zaporze w całej Europie. W miesiącach zimowych AlpinSolar ma produkować około trzy razy więcej energii niż porównywalna farma na mniejszej wysokości.
6. Kongres Biometanu – sprawdź
Słońce i śnieg
Zapora, na której zlokalizowane są panele fotowoltaiczne znajduje się w otoczeniu górskich szczytów, co nie jest bez znaczenia. Odpowiedzialna za projekt firma Axpo wskazuje to położenie jako kluczową korzyść, szczególnie w okresie zimowym.
„Jedną z cech alpejskich elektrowni słonecznych jest to, że szczególnie zimą produkują do trzech razy więcej energii elektrycznej niż porównywalny obiekt w Midlands” – powiedziała dla Reuters Jeanette Schranz, kierownik ds. komunikacji w oddziale odnawialnych źródeł energii w Axpo.
Wynika to z tego, że góry w Szwajcarii są znacznie mniej zamglone w chłodniejszych miesiącach, co, jak wskazała Schranz, oznacza, że do paneli dociera dużo więcej słońca, niż na niższych wysokościach.
Poza tym Schranz podkreśliła, że panele słoneczne mają wyższą wydajność w niższych temperaturach.
Instalacja paneli zakończyła się w zeszłym roku. Od tego czasu prawie 5000 paneli słonecznych zamieszczonych na zaporze wytwarza 3,3 miliona kilowatogodzin energii rocznie, co zaspokaja zapotrzebowanie około 700 domów.
Szwajcarska tama solarna jest wynikiem współpracy między będą częścią Axpo i IWB. W projekcie wykorzystano dwufazowe szklane moduły słoneczne produkowane przez Megasol.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Axpo, Reauters