Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przedstawiło plan budowy sztucznej wyspy o nazwie „BrintØ”. Wyspa zlokalizowana ma być w duńskiej części Morza Północnego i przeznaczona do produkcji zielonego wodoru z morskiej energii wiatrowej na ogromną skalę. Szacuje się, że duński projekt będzie kluczowym krokiem w zapewnieniu przyszłych dostaw zielonej energii w Europie.
Wyspa wodorowa „BrintØ”
Duński inwestor planuje podłączenie „BrintØ” do morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 10 GW, która będzie wykorzystywana głównie do produkcji zielonego wodoru poprzez Power-to-X. Według szacunków inwestycja zostanie uruchomiona do 2030 r.
Jak zakłada inwestor, sztuczna wyspa wodorowa „BrintØ” produkować będzie prawie milion ton zielonego wodoru rocznie. Odpowiada to około 7 proc. przewidywanego zużycia wodoru w Unii Europejskiej w 2030 roku.
Krok w kierunku transformacji energetycznej
Wyprodukowany zielony wodór ma być eksportowany do krajów zlokalizowanych na północnym zachodzie Unii Europejskiej, m.in. do Niemiec, Holandii i Belgii za pośrednictwem podmorskich rurociągów wodorowych o długości ok. 10 tys. 275 km²
– Duńskie, niemieckie, holenderskie i belgijskie ambicje dotyczące Morza Północnego pokazują reszcie świata, jak można przyspieszyć zieloną transformację (…) – mówi Thomas Dalsgaard partner CIP. – Zielona energia będzie pozyskiwana na dużą skalę na morzu, połączona wyspami energetycznymi, przekształcana w zielony wodór i transportowana przez granice za pośrednictwem morskiej infrastruktury wodorowej. Możliwości są znaczne, a duński BrintØ jest pierwszym krokiem w tym kierunku”.
Zarejestruj się na V Narodowy Kongres Biometanu
Duńska wizytówka – wyspa wodorowa „BrintØ”
Budowę BrintØ planuje się w duńskiej części Dogger Bank. To obszar, który ma stać się centralnym ośrodkiem przyszłej budowy morskiej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym. Teren ten oferuje jedne z najlepszych na świecie warunków do produkcji taniej zielonej energii elektrycznej.
Jak przewiduje Copenhagen Infrastructure Partners „BrintØ” może stać się wizytówką duńskich kompetencji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, Power-to-X i zielonych systemów energetycznych. Doprowadzi to do powstania nowych możliwości eksportowych dla Danii, a tym samym przyczyni się do znacznego wzrostu gospodarczego i tworzenia lokalnych miejsc pracy.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj online:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: CIP