W Ministerstwie Energii trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE. Ostatnie wypowiedzi wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego wskazują, że prace nad dokumentem zakończą się najpóźniej w czerwcu br. To może oznaczać, że system aukcyjny nie wystartuje jak wcześniej zakładano 1 lipca 2016 r.

Reklama

Odpowiedzialny za OZE wiceminister Piotrowski powiedział, że analizowane są różne scenariusze systemu wsparcia dla zielonej energii i wprowadzenie aukcji nie jest w 100 proc. pewne. – Nie jest przesądzone, że zostaniemy przy systemie aukcyjnym. To nie był najlepszy mechanizm, bo preferował jedną z technologią, czyli elektrownie wiatrowe. Dlatego procedowanie ustawy zostało wstrzymane – tłumaczył Piotrowski.  Na pytania o alternatywne rozwiązania wiceminister zapewnił, że zielone certyfikaty nie zostaną zlikwidowane ze względu na zobowiązania z poprzednich okresów.  – Być może w jakimś zakresie je podtrzymamy, a być może w jakimś zakresie utrzymamy aukcje, ale zastanawiamy się co powinno być zamawianym towarem. Nie wykluczamy zamawiania w ich ramach mocy – dodał Piotrowski.

Z dotychczasowym informacji ME wynika, że resort chce tworzenia mikroklastrów energetycznych, tworzonych przez lokalne społeczności, przy współpracy z administracją. Podstawę klastrów mogłyby stanowić biogazownie lub instalacje współspalające biomasę.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Zdjęcie: „Magazyn Biomasa”

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE