IQAir opublikowało raport, który przedstawia przegląd stanu jakości powietrza w 2021 r. Analiza opiera się na danych pochodzących z 6475 miast w 117 krajach na całym świecie. Okazuje się, że żaden kraj nie spełnił najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących jakości powietrza i dopuszczalnej ilości pyłów zawieszonych PM2,5. Pożądany poziom osiągnęło tylko 3% europejskich miast.
Nowe wytyczne WHO
Nowe wytyczne dotyczące jakości powietrza zostały opublikowane we wrześniu 2021 r. przez WHO, która obniżyła obowiązującą roczną wartość PM2,5 z 10 μg/m 3 do 5 μg/m 3 , mając na uwadze szczególną ich szkodliwość dla ludzkiego zdrowia.
Jakość powietrza – żaden kraj nie spełnia norm
W świetle tych obostrzeń raport IQAir przynosi bardzo złe wyniki. Biorąc pod uwagę zestawienie globalne – żaden kraj nie spełnił najnowszych wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza dla PM2,5. Jedynie w trzech regionach powietrze odpowiada standardom wyznaczonym przez WHO: w Nowej Kaledonii oraz w Portoryko i na Wyspach Dziewiczych.
Pięć najbardziej zanieczyszczonych państw świata
Pięć najbardziej zanieczyszczonych państw świata w 2021 r. to: Bangladesz, Czad, Pakistan, Tadżykistan i Indie, przy czym New Delhi już czwarty rok z rzędu zdobyło niechlubny tytuł najbardziej zanieczyszczonej stolicy świata. Co ciekawe, sukcesywnie poprawia się jakość powietrza w Chinach. Ponad połowa chińskich miast uwzględnionych w raporcie odnotowała niższy poziom zanieczyszczeń w porównaniu z poprzednim rokiem. Zalicza się do tego także stolica. W Pekinie już od 9 lat obserwuje się trend poprawy jakości powietrza wynikający z kontroli emisji, ograniczenia aktywności elektrowni węglowych i innych gałęzi przemysłu o wysokiej emisji.
Czytaj też: Najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze”. Śląsk znowu górą!
Europa – 5 liderów i 5 maruderów
Jeśli chodzi o europejskie miasta, spośród 1588, które znalazły się w rankingu, tylko 55 (czyli jedynie 3%) spełnia wytyczne WHO dotyczące PM2,5. Natomiast ranking krajów na naszym kontynencie otwiera Czarnogóra, zaraz za nią jest Bośnia i Hercegowina, dalej Liban, Serbia i Północna Macedonia. Pierwsza dziesiątkę z najgorszym powietrzem w Europie zamyka Ukraina.
Z kolei najlepszą jakością powietrza mogą poszczycić się Finlandia, Estonia, Islandia, Szwecja i Portugalia. Polska na liście państw europejskich znalazła się na 8. miejscu, z kolei biorąc pod uwagę zestawienie światowe – zajęliśmy 52 pozycję ze 117. Z kolei Warszawa została uznana za 50. najbardziej zanieczyszczoną stolicę świata.
„Czyste powietrze to prawo, a nie przywilej”
„Rozumiemy lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza szkodzi naszemu zdrowiu i gospodarce. Ten raport jest sygnałem ostrzegawczym, ujawniającym, jak ludziom na całym świecie odmawia się dostępu do czystego powietrza. (…) Rozwiązanie kryzysu związanego z zanieczyszczeniem powietrza wymaga rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ekologicznego, dostępnego transportu publicznego. Co więcej, rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza są również rozwiązaniami kryzysu klimatycznego. Oddychanie czystym powietrzem powinno być podstawowym prawem człowieka, a nie przywilejem” – powiedział kierownik kampanii Greenpeace India, Avinash Chanchal.
Cały raport można przeczytać TUTAJ.
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: iqair.com