Do Rady Programowej I Konferencji „Biowęgiel w Polsce. Nauka, technologia, biznes” dołączył Edward Someus, inżynier i specjalista z zakresu technologii wytwarzania biowęgla z firmy Terra Humana Ltd.

Reklama

Edward Someus – szwedzki inżynier, absolwent Uniwersytetu w Lund – posiada ponad 30-letnie doświadczenie w opracowywaniu technologii wytwarzania biowęgla, prowadzeniu przemysłowej produkcji biowęgla oraz opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek produktów na bazie biowęgla i ich zastosowania w rolnictwie. Od 2002 r. Edward  Someus pełni rolę koordynatora i głównego projektanta technologii wytwarzania biowęgla w wielu europejskich projektach badawczych.

W latach 2011-2015  kierował projektem REFERTIL, którego celem było opracowanie standardu i pełnej harmonizacji prawa dla produktów biowęglowych dla 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Edward Someus jest twórcą zero emisyjnej technologii pyrolizy  (technologia „3R” – Recycle-Reduc-Reuse), która pozwala na odzysk cennych substancji (głównie fosforu). Przykładem takiego odzysku jest innowacyjny, organiczny nawóz biowęglowy o nazwie ABC („Animal Bone bioChar”) wytworzony z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (kości zwierzęce).

Podczas dwóch wystąpień konferencyjnych 30 i 31 maja 2016 r. Edward Someus omówi następujące kwestie:

  • Prawne i jakościowe wymagania dla importu, produkcji i wprowadzania na rynek biowęgla oraz jego stosowania w ilości powyżej 1 tony/rok w krajach EU.
  • Produkty na bazie biowęgla jako polepszacze glebowe i innowacyjne nawozy do stosowania w rolnictwie.

Poza Edwardem Someusem wystąpienia na konferencji potwierdzili Hans-Peter Schmitd z Ithaka Institute, członek komitetu sterującego European Biochar Fundation oraz prof. dr hab. rer. nat. Bruno Glaser z Martin Luther University Halle-Wittenberg, członek komitetu sterującego European Biochar Fundation.

Szczegóły dotyczące konferencji: www.polskibiowegiel.pl

Zdjęcie: Edward Someus

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE