Nie do 10%, jak pierwotnie zapowiadało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a do 12% obniżony zostanie udział energii odnawialnej w 2023 roku w produkcji energii elektrycznej. To mniej 0 6,5% niż dotychczas. Bez zmian pozostanie wielkość obowiązku dla błękitnych certyfikatów, czyli pochodzących z biogazowni rolniczych – 0,5%.

Reklama

Świadectwa pochodzenia dla energii elektrycznej

Już ma podpis minister Anny Moskwy „Rozporządzenie w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2023 r.”. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 27 lipca 2022 r. i wejdzie w życie po upływie 14 dni od publikacji.

Wielkość udziału dla tzw. zielonych certyfikatów, w porównaniu do roku 2022, została obniżona z 18,5% do 12%, natomiast dla tzw. błękitnych certyfikatów została utrzymana na poziomie 0,5%.

Wskazany poziom obowiązku ma utrzymać rentowność instalacji i bezpieczeństwo partycypujących w nim wytwórców, jednocześnie przyczyniając się do ograniczenia stopnia obciążenia odbiorców końcowych kosztami wynikającymi z funkcjonowania systemu świadectw pochodzenia.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: MKiŚ
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE