W Skawinie, należącej do gmin tzw. obwarzanka Krakowa funkcjonariusze Straży Miejskiej i urzędnicy rozpoczęli kontrolę systemów grzewczych.  Sprawdzą, czym mieszkańcy gminy palą w swoich domach.W ubiegłym roku takich kontroli przeprowadzono aż ponad 800!

W poprzednim sezonie grzewczym aż 1/4 wszystkich kontroli na terenie gmin wokół Krakowa, czyli tzw. obwarzanku, miała miejsce Skawinie. Urzędnicy przeprowadzili ich ponad 800. Szacuje się, że w tym roku liczba kontroli dwukrotnie wzrośnie.

Reklama

Kontrolom przyświeca kilka celów. Jednym z nich jest wykrycie i ukaranie tych osób, które do ogrzewania domostw używają niedozwolonych rodzajów paliw. Ale równie ważnym, a może najważniejszym jest edukacja. Obecny w trakcie kontroli pracownik urzędu będzie informował mieszkańców o obowiązku wymiany „kopciucha” na piec ekologiczny. Termin wymiany upływa z końcem 2022 roku.

Urzędnik ma także obowiązek poinformować zainteresowanych o możliwości skorzystania z różnych rodzajów  dofinansowań do wymiany kotłów. W Skawinie pochodzą one ze środków gminnych oraz programów „STOP SMOG” oraz „Czyste powietrze”.

Kontrole w gminie Skawina będą odbywały się 7 dni w tygodniu. Mieszkańcy anonimowo mogą zgłaszać strażnikom miejskim, gdzie wg nich, spalane są w piecach odpady czy niedozwolone paliwa.

Wszystko to w ramach akcji „mój sąsiad już nie truje”. Pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza oraz straż miejska zapewniają, że kontrola odbędzie się w wielu domach na ulicy, na której znajduje się wskazany budynek. Dzięki temu nie ma ryzyka, że potencjalny winny domyśli się, który z sąsiadów wezwał kontrolę. Jeżeli strażnicy nie złapią mieszkańca na gorącym uczynku, wtedy pobrana zostanie próbka popiołu, które będzie wysłana do akredytowanego laboratorium. Badania pozwalają ze 100-procentową pewnością określić, czy użyto zakazanego opału.

Za używanie nielegalnego paliwa grozi mandat na maksymalną kwotę 500 złotych lub skierowanie sprawy do sądu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: gminaskawina.pl

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE