Strajk klimatyczny – przemysł i polityka mogą połączyć siły. Mimo że od wielu lat istnieje przeświadczenie, że przemysł w Polsce wiąże się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. I że nie robi się nic w kierunku uregulowania tego problemu. 20 września w największych miastach Polski odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.  Młodzi ludzie wyjdą na ulice domagać się rozwiązań systemowych, które wpłyną m.in. na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Czy będzie to czarny dzień dla polskiego przemysłu?

Z tej okazji 23 września Fundacja WWF Polska zaprosiła komitety wyborcze do udziału w debacie pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”. W obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych, spotkania młodych z przedstawicielami polityki mogą skutkować podjęciem realnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Reklama

Czarne chmury nad przemysłem mięsnym?

Efekty globalnego ocieplenia nie są już melodią przyszłości. Pierwsze skutki możemy odczuć już teraz na własnej skórze. Wzrost średniej temperatury w Polsce i coraz częstsze, intensywniejsze klęski żywiołowe to efekt najwyższego od lat skumulowania w atmosferze gazów cieplarnianych[1]. Najbardziej narażony na ataki ze strony działaczy jest przemysł mięsny, ponieważ przy obecnej tendencji, według prognoz w 2050 roku będzie odpowiadał za 80% emisji gazów cieplarnianych[2].

Polski sposób na ratowanie planety

Zerowy ślad węglowy, zrównoważona produkcja i inwestycje w odnawialne źródła energii, to zdaniem ekspertów skuteczne rozwiązanie problemu utrzymania dotychczasowej konsumpcji mięsa i jednoczesnego zmniejszenia oddziaływania produkcji na środowisko naturalne. Producenci zgadzają się jednak, że konieczne są regulacje prawne, które ułatwią prowadzenie działań na rzecz ochrony środowiska.

Grzegorz Brodziak dyrektor zarządzający Goodvalley

– Wyzwania, które stoją przed producentami rolnymi i wszystkimi, którzy zajmują się wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, związane są z niestabilnością systemu wsparcia dla tego sektora. Ten nowy kierunek w dalszym ciągu wymaga wsparcia ze strony państwa. Są to nowe rozwiązania i żeby konkurować na polu odnawialnych źródeł energii z innymi dostawcami, konieczne są rozwiązania ustawowe, na które czekamy – komentuje Grzegorz Brodziak, Dyrektor Zarządzający Goodvalley.

Przedsiębiorcy wskazują też, że takie rozwiązania pozwolą na zwiększenie konkurencyjności polskich firm na arenie międzynarodowej.

– Przy odpowiedniej przejrzystości produkcji i stabilnej polityce wsparcia sektorowego dla odnawialnych źródeł energii (w tym biogazowni), gospodarstwa i firmy funkcjonujące w Polsce, mogą zyskać przewagę konkurencyjną. By tak się stało, potrzeba działań w wielu różnych obszarach i współpracy między sektorem publicznym a prywatnym – mówi Tom Axelgaard z Goodvalley.

Biały kruk

Ponad 196 tys. ton redukcji CO2 dzięki zrównoważonemu modelowi produkcji i funkcjonowaniu 9 biogazowni. Takie wyniki są realne do osiągnięcia w naszej części Europy. Unikalny na skalę krajową certyfikat niezależnej organizacji TÜV dla Grupy Goodvalley wyznacza kierunek, w którym przy odpowiednim wsparciu sektorowym, mogą podążać polscy producenci.

– Energia elektryczna uzyskana z tych źródeł zasila nie tylko firmowe budynki, ale jest przesyłana do sieci energetycznej, a tym samym okolicznych instytucji oraz tysięcy gospodarstw domowych – uzupełnia Tom Axelgaard z Goodvalley.

Uważamy, że naszym, producentów, zadaniem jest sprawić, by nasza działalność stała się neutralna dla środowiska naturalnego. Chcemy, by ludzie wiedzieli, że taka działalność jest możliwa. Wtedy konsumenci będą mogli dokonywać, własnych, ale świadomych decyzji zakupowych. Goodvalley całym sercem popiera ideę Strajku Klimatycznego i każdą inną akcję, która ma na celu promowanie neutralności działań człowieka wobec naszej planety. Od wielu lat obraliśmy własną drogę i liczymy, że już niedługo podąży za nami cała branża – podsumowuje Grzegorz Brodziak, Dyrektor Zarządzający Goodvalley.

Budynek techniczny biogazowni w Świetlinie

Informacje dodatkowe

By spełnić szereg wymagań TÜV, Grupa Goodvalley przez 365 dni w roku (od 2013 roku) kontynuowała strategię zrównoważonej produkcji. W ramach założeń na bieżąco monitorowała m.in. emisję gazów cieplarnianych. Zrealizowała też szereg dodatkowych usprawnień (m.in. w zakresie transportu). Organizacja certyfikująca oceniała 3 zakresy działalności produkcji mięsnej. Dwa spośród nich były obszarami kontrolowanymi przez Grupę (wśród nich pojawiły się takie elementy jak energia elektryczna, logistyka, opakowania). Trzecią (dodatkową) składową było zbadanie efektów ubocznych będących poza kontrolą Goodvalley  (np. transport zakupionych paliw).

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

 [1] https://poznan.onet.pl/mieszkancy-wielkopolski-zapytaja-politykow-o-swoja-przyszlosc/j9dlbnr
[2] https://forsal.pl/artykuly/1390826,co-to-jest-syntetyczne-mieso-i-czy-bedziemy-je-jesc.html
Źródło: Goodvalley
Zdjęcie główne: Biogazowania Koczała

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE