Gmina Pszczyna jest kolejną, po Skawinie i Suchej Beskidzkiej, która zawarła porozumienie w ramach rządowego programu Stop Smog. Dzięki niemu uzyska dofinansowanie na wymianę źródeł ogrzewania i ocieplenie kilkuset budynków.

Wymiana źródeł ogrzewania i ocieplenie 286 domów jednorodzinnych w ramach rządowego Programu Stop Smog to założenia Porozumienia, które 21 października podpisała minister Jadwiga Emilewicz z gminą Pszczyna.

Reklama

Budżet Porozumienia zakłada sumę 15 158 000,00 zł,  z czego 70 proc. ( niemal 11 mln zł) to dofinansowanie z budżetu państwa. Porozumienie zrealizują w ciągu 3 lat. Jest to kolejne podpisane Porozumienie po gminie Skawina i Sucha Beskidzka.

Wnioskodawcą w Programie jest gmina, która zapewnia 30 proc. wkładu własnego (w przypadku gmin powyżej 100 tys. mieszkańców wkład musi być wyższy). Ale pozostała część Programu (70 proc.) jest finansowana z budżetu państwa. Możliwy jest również wkład własny mieszkańca, jednak nie może on być wyższy niż 10 proc. Co ważne wkład ten nie pomniejsza udziału finansowego gminy, ale stanowi dodatkowe środki do wykorzystania w termomodernizacji danego budynku.

Gmina w ramach Programu pełni rolę inwestora odpowiedzialnego za realizację poszczególnych przedsięwzięć w gminie, m.in.:

  • nabór mieszkańców,
  • przygotowanie dokumentacji,
  • wybór wykonawców inwestycji,
  • rozliczenie Programu.

Program Stop Smog zrealizują na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. z 2019 r. poz. 51) i polega na termomodernizacji prywatnych budynków jednorodzinnych, w tym w szczególności obejmuje:

  • wymianę lub likwidację nieekologicznych źródeł ciepła (kotłów na paliwo stałe);
  • przyłączenie do sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej lub gazowej;
  • ocieplenie budynków;
  • inne działania związane z realizowanymi inwestycjami, w tym przygotowanie dokumentacji technicznej oraz usługi doradztwa energetycznego dla mieszkańców.

Program jest skierowany do osób ubogich energetycznie, spełniających obowiązujące kryterium dochodowe i majątkowe oraz inne warunki określone w ustawie.

Masz pytania w sprawie Stop Smog? Skontaktuj się:  termomodernizacja@mpit.gov.pl oraz pod numerem telefonu: 22 262 92 49.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: MPiT
Zdjęcie: Pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE