Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa opublikował podręcznik pt. „Jak założyć i prowadzić Spółdzielnię Energetyczną?”. Opracowanie ma przedstawić zasady działania i przybliżyć  czytelnikowi proces założenia spółdzielni energetycznej.

Reklama

„Jak założyć i prowadzić Spółdzielnię Energetyczną?”

Opracowany w ramach projektu „RENALDO – Rozwój obszarów wiejskich poprzez odnawialne źródła energii” podręcznik ma na celu przedstawienie zasad zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych na obszarze gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, określenie korzyści wynikających z różnych modeli biznesowych, przedstawienie „krok po kroku” działań koniecznych do założenia spółdzielni energetycznej, przygotowanie wzorów niezbędnych dokumentów oraz zidentyfikowanie przeszkód w ich rozwoju.

Podręcznik podzielono na cztery zasadnicze części. We wstępie opisano projekt RENALDO, wskazano cel i zakres opracowania oraz odniesiono się do definicji spółdzielni energetycznych, korzyści z ich działalności, a także planowanych zmian prawnych.


Sprawdź program 6. Kongresu Biometanu i zarejestruj się już dziś!


Spółdzielnia energetyczna krok po kroku

Podręcznik opisuje także proces założenia spółdzielni energetycznej od lokalizacji i uwarunkowań technicznych poprzez opis działań koniecznych do powołania i prowadzenia spółdzielni energetycznej po procedurę zgłoszenia do wykazu spółdzielni energetycznych prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Opracowanie zawiera także opis działalności spółdzielni energetycznej, w tym obrót energią elektryczną, relacje z podmiotami zewnętrznymi i rozliczenia wewnętrzne. Podręcznik zawiera także przykładowe dokumenty i informacje dodatkowe jak wzór statutu spółdzielni, wzór umowy sprzedaży pomiędzy spółdzielnią a członkiem odbiorcą oraz wzór umowy pomiędzy spółdzielnią a członkiem wytwórcą, a także wniosek do KOWR.

Materiały i podręcznik

Wszelkie materiały i opracowania przygotowane w ramach projektu są dostępne na stronie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jako organu nadzorującego spółdzielnie energetyczne, w celu ich efektywnego wykorzystania przez gminy i lokalne społeczności zainteresowane zakładaniem takich spółdzielni, pod linkiem: https://www.kowr.gov.pl/odnawialne-zrodla-energii/spoldzielnie-energetyczne/projekt-rozwoj-obszarow-wiejskich-poprzez-odnawialne-zrodla-energii-renew(able)-your-region-renaldo.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: KOWR

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE