W styczniowych notowaniach sesyjnych prowadzonych przez Towarową Giełdę Energii nastąpił kolejny spadek cen zielonych certyfikatów, a wraz z tym zaobserwowano najniższy od miesięcy wolumen obrotów.

Reklama

Przeciętna cena zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii spadła 3-krotnie w przeciągu jednego roku. Na początku 2016 roku w notowaniach sesyjnych wynosiła 114,77 zł/MWh, natomiast w styczniu 2017 roku cena spadła do poziomu 37,98 zł/MWh. Należy zwrócić uwagę na odnotowane w ubiegłym miesiącu najniższe od roku obroty, które wyniosły niewiele ponad 410 GWh energii. W grudniu 2016 roku średnia cena zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii była na poziomie 38,77 zł/MWh, natomiast miesiąc wcześniej wynosiła 42,71 zł/MWh.

W transakcjach pozasesyjnych średnia cena w ubiegłym miesiącu była na poziomie 113,05 zł/MWh i była niższa o 12 zł/MWh w porównaniu do ceny grudniowej.  W ramach 545 zawartych transakcji odnotowany w styczniu wolumen obrotów wyniósł 1 352,7 GWh.

Aktualnie w lutowych notowaniach certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii, cena energii w indeksie OZEX_A wyniosła przeciętnie 37,79 zł/MWh (za dzień 9 lutego). Wyższą cenę zaobserwowano na Towarowej Giełdzie Energii w transakcjach pozasesyjnych – na poziomie 90,52 zł/MWh.

Zawarte w styczniu transakcje na sprzedaż zielonych certyfikatów na rynku terminowym, odpowiadały produkcji 31 GWh energii elektrycznej. Uzyskane średnie ceny oscylowały na poziomie 37-39 zł/MWh.

Zielone certyfikaty dla uruchomionych przed 1 lipca 2016 roku operatorów elektrowni wiatrowych, wodnych i fotowoltaicznych, stanowią jedno z głównych źródeł przychodów, tuż obok sprzedaży energii.

Źródło: gramwzielone.pl

Zdjęcie: TGE

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE