Słoneczne dach szansą dla spółdzielni? 100 mln zł na słoneczne dachy trafi do wielkopolskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Najpierw Dolny Śląsk, a teraz Wielkopolska decyduje się na energię ze słońca, która przyniesie niższe rachunki za prąd. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielnie będą beneficjentami rewolucji fotowoltaicznej dzięki NFOŚiGW i WFOŚiGW w Poznaniu, które zainwestują 100 mln zł m.in. w instalacje PV o mocy do 50 kW.
– Sukces programu „Mój Prąd” i zainteresowanie Polaków dotacjami na przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne rozbudziły nasze apetyty na więcej. Dlatego rozszerzamy ofertę finansową. Dzięki połączonym siłom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu w Poznaniu przeprowadzimy pilotaż, który włączy budynki wielkopolskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w trwającą rewolucję fotowoltaiczną – poinformował minister klimatu Michał Kurtyka. -Takie działanie jest zgodne z expose Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, gdzie mowa m.in. o rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii – dodał.
Sprawdź również: Powstanie wodorowe „miasto” przyszłości
W poniedziałek, 28 stycznia br. w siedzibie Narodowego Funduszu zainaugurowano projekt „Słoneczne Dachy”. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny i Prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak. Dokument określa zasady współpracy między stronami, polegające przede wszystkim na opracowaniu finalnej wersji regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie.
– NFOŚiGW przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł na preferencyjne pożyczki (do 10proc. umorzenia), a resztę budżetu, czyli 20 mln zł, będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu – wyjaśnił szef NFOŚiGW Piotr Woźny. – Przykład Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która jest znana z największej miejskiej, rozproszonej elektrowni PV w Polsce pokazuje, że zamiast płacić rachunki za prąd, lepiej spłacać tani kredyt – dodał.
– W nowym programie, którego obsługa spoczywa na barkach poznańskiego Funduszu, będziemy dofinansowywać spółdzielniom i wspólnotom dwa rodzaje przedsięwzięć. Fotowoltaiczne uzyskają wsparcie z pieniędzy udostępnionych przez NFOŚiGW. Z kolei zadania termomodernizacyjne sfinansujemy z własnych zasobów – powiedziała prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak.
Nabór wystartuje jeszcze w I kwartale tego roku. Dofinansowanie – na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW – będzie udzielane w formie pożyczek (oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2 proc. w skali roku).
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!
Źródło: NFOŚiGW
Zdjęcie: SM Wrocław-Południe
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE



![22. biogazownia PGB już działa. Może zasilić 4 tys. domów [WIDEO] Polska Grupa Biogazowa, przecięcie wstęgi, biogazownia Długoszyn](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/przeciecie-wstegi-biogazownia-dlugoszyn-1-218x150.jpg)







![11. Forum Pelletu. Rynek przed kolejnym sezonem grzewczym – skala wyzwań rośnie [RELACJA+FOTO]](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/11.-Forum-Pelletu-Gdansk-relacja-218x150.jpg)
















![22. biogazownia PGB już działa. Może zasilić 4 tys. domów [WIDEO] Polska Grupa Biogazowa, przecięcie wstęgi, biogazownia Długoszyn](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/06/przeciecie-wstegi-biogazownia-dlugoszyn-1-100x70.jpg)


