Solary, pompy ciepła, fotowoltaika i kotły na biomasę. Ponad 500 takich urządzeń pojawi się na terenie Skawiny. Zmniejszą one zużycie węgla i prądu w domach. Dzięki temu poprawi się jakość powietrza.

Gmina Skawina przystąpiła do programu “Czysta Energia Blisko Krakowa”. Za jego pomocą chce zachęcić mieszkańców do skorzystania z odnawialnych źródeł energii, a konkretnie: solarów, fotowoltaiki, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę. Dlaczego? Bo odnawialna energia jest ekologiczna i darmowa. Dzięki dofinansowaniu w ciągu kilku lat mieszkańcy mogą wyjść na plus z tytułu oszczędności na rachunkach za prąd lub ciepłą wodę. Bez wsparcia finansowego ten zysk nastąpiłby znacznie później.

Reklama

Dofinansowanie wynosi około 50 proc. kosztu zakupu i zainstalowania urządzenia. Każdy mieszkaniec może otrzymać wsparcie finansowe, decyduje jedynie kolejność zgłoszeń, kryterium dochodowe lub wielkość rodziny nie mają tutaj znaczenia. Zakup i instalacja odnawialnych źródeł energii będą leżały po stronie wykonawcy, który umówi się z mieszkańcem na spotkanie w dogodnym dla niego terminie, sprawdzi, czy dom jest gotowy na instalację, a następnie po dokonaniu reszty formalności, szybko i sprawnie zamontuje urządzenie.

Odnawialne źródła energii będą objęte gwarancją przez 5 lat. Oznacza to, że przez ten czas gmina weźmie na siebie ciężar naprawy i serwisowania urządzeń.

Do połowy 2021 roku na terenie Skawiny w ramach dofinansowania pojawią się:

  • Instalacje fotowoltaiczne – 128 szt.
  • Kolektory słoneczne – 154 szt.
  • Powietrzne pompy ciepła  – 21 szt.
  • Kotły na biomasę – 212 szt.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Autor: Marcin Kozielski, Rzecznik prasowy Gminy Skawina

Zdjęcie: Bartłomiej Cichoń

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE