Urząd Marszałkowski opublikował podsumowanie 2018 roku w zakresie działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Skawina jest czwarta w województwie pod kątem wymienionych kotłów oraz druga w ilości przeprowadzonych kontroli pieców. Jest też liderem w zakresie instalacji odnawialnych źródeł energii. 

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podsumował działania wszystkich gmin i powiatów w zakresie wdrażania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego w 2018 roku. Skawina w tym zestawieniu zajęła drugie miejsce w Małopolsce w zakresie przeprowadzonych kontroli kotłów oraz montażu odnawialnych źródeł energii. Jeżeli chodzi o wymianę nieekologicznych pieców, Skawina znajduje się zaraz za podium na czwartej pozycji.

Reklama

Zachęcanie mieszkańców do usunięcia “kopciucha” stanowi jeden z priorytetów gminy. Na terenie Skawiny funkcjonują programy dofinansowujące wymianę starego pieca na nowy ekologiczny. To “Czyste Powietrze” oraz “STOP SMOG”. Oprócz nich, gmina wydaje też własne środki. Dzięki tym dofinansowaniom w tym roku z terenu Skawiny zniknie w sumie 1000 “kopciuchów”. Według prognoz, do końca 2022 roku powinny zostać zlikwidowane wszystkie nieekologiczne piece. Dofinansowania ze wszystkich programów łączą się, więc po spełnieniu wymogów formalnych dotyczących każdego z nich, można wymienić “kopciucha” niemal za darmo.

Skawina również jest pionierem w zakresie kontroli kotłów. Według podsumowania Urzędu Marszałkowskiego, w 2018 roku odbyło się ich ponad 1000. W kontrolowaniu oprócz straży miejskiej bierze udział także urzędnik, który przekazuje informacje dotyczące dofinansowań do odnawialnych źródeł energii oraz wymiany kotłów. Oprócz złapania osoby spalającej śmieci, urząd chce także edukować mieszkańców i pokazać, jak można tanio i w miarę prosto pozbyć się kopcącego problemu.

W działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza nie Skawina nie zapomina o instalacji odnawialnych źródeł energii. W 2018 roku gmina zajęła ogółem drugie miejsce w Małopolsce, a pierwsze jeżeli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych, czyli urządzeń wytwarzających prąd z energii słonecznej. Na terenie Skawiny działa obecnie program “Czysta energia blisko Krakowa”, który zakłada ponad 50 proc. dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: Gmina Skawina, Marcin Kozielski
Zdj. Bartłomiej Cichoń
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE