Coraz więcej mieszkańców Skawiny chce skorzystać z dotacji w ramach programu STOP SMOG. Zakłada on “docieplenie” budynku poprzez wymianę nieszczelnych okien, drzwi, dziurawego dachu czy starej instalacji wentylacyjnej. W ramach programu zostanie też zainstalowany nowy ekologiczny piec.

 

Reklama

Nabór pierwszej tury wniosków do rządowego programu termomodernizacji STOP SMOG w Skawinie trwał od września do listopada. W ciągu zaledwie 2 miesięcy wpłynęły 134 wnioski: – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni takim odzewem. Oznacza to, że świadomość mieszkańców rośnie i są oni coraz bardziej zainteresowani dbaniem o powietrze w naszej gminie – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Program STOP SMOG jest skierowany przede wszystkim do najuboższych mieszkańców gminy, dlatego by skorzystać z dotacji, miesięczne zarobki w gospodarstwie wielorodzinnym nie mogą przekroczyć 1375 zł brutto. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 60 tys zł, jednak wymagany jest 10-procentowy wkład własny. Przy tak niskich zarobkach może być to kwota zaporowa dla mieszkańców, dlatego urzędnicy dają możliwość odpracowania jej np. w placówkach oświatowych lub rozłożenia na indywidualnie ustalone raty.

Do urzędu w Skawinie wpłynęły w sumie 134 wnioski. Teraz trwa ich analiza. Na początku roku 2020 zostaną wykonane pierwsze audyty zgłoszonych do programu nieruchomości. W ich trakcie urzędnicy ustalą, jakie prace należy wykonać, by maksymalnie ograniczyć ubytek ciepła z domu. Następnie zostanie podjęta decyzja o dokładnej kwocie dofinansowania i będą ogłoszone pierwsze przetargi.

Skawina jako pierwsza w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG. Do czerwca 2022 roku termomodernizacji zostanie poddanych 300 budynków jednorodzinnych. Gmina otrzymała na ten cel ponad 11 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Źródło: Marcin Kozielski, Rzecznik prasowy Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE