Jak wyglądał rynek urządzeń grzewczych w 2020 roku? Raport SPIUG podsumowuje sytuację sektora, skupiając się zwłaszcza na IV kw. Z podsumowania wynika, że branża instalacyjno-grzewcza rozwijała się stabilnie, choć wyniki sprzedaży w porównaniu do 2019 r. są gorsze.


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!


Raport SPIUG 2020

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) w swoim podsumowaniu  branży urządzeń grzewczych w 2020 podkreśla, że w trakcie roku zmieniała się struktura sprzedaży. Powoli stabilizował się rynek kotłów średniej mocy, a rynek kotłów powyżej 300 kW wykazywał niewielkie spadki. Z kolei w pompach ciepła i kotłach małej mocy odnotowano znaczne przyrosty, szczególnie w wypadku powietrznych pomp ciepła.

Reklama

– Na taki obraz roku w znaczącym stopniu wpływ mają fundusze gminne związane z finansowaniem wymiany starych źródeł ciepła (…). Widać coraz większe znaczenie wsparcia dla wymian urządzeń grzewczych w ramach programu Czyste Powietrze NFOŚiGW po jego usprawnieniu, co nastąpiło w maju (2020 roku – przyp. red.) – piszą autorzy raportu SPIUG.

Kotły na biomasę? Są wzrosty

Jak pisze SPIUG, duże wzrosty sprzedaży nastąpiły w segmencie kotłów gazowych oraz pomp ciepła. W 2020 r. stopniowo rosło także zainteresowanie konsumentów wykorzystaniem OZE na cele grzewcze. Producenci kotłów na paliwa stałe mogli w IV kw. zeszłego roku pochwalić się dwucyfrowymi wzrostami – na poziomie 10-25% – przede wszystkim dzięki większej sprzedaży kotłów na pellet. W grupie kotłów węglowych nastąpiły natomiast dalsze spadki.


Wymień swój kocioł z www.rynekpelletu.pl


IV kwartał, podobnie jak początek 2020 r., to dalszy wzrost zainteresowania kotłami automatycznymi na pellet, które znacznie zwiększyły  swój udział rynkowy w grupie kotłów na paliwa stałe. W IV kwartale ten udział szacuje się na ponad 60 proc. Wśród kotłów na biomasę dominowały kotły opalane pelletem, podczas gdy kotły wykorzystujące inne rodzaje paliwa miały raczej śladową sprzedaż. Według Stowarzyszenia wiąże się to z dostępnością paliwa na rynku. Podczas gdy pellet jest powszechnie stosowany, to np. w wypadku zrębków drewna są one prawie w całości przechwytywane przez elektrociepłownie zawodowe.

– Można założyć, że udział kotłów na biomasę od początku 2020 roku stanowi wyraźną większość w całkowitym wolumenie wszystkich kotłów na paliwa stałe.  Zmiany w programie „Czyste Powietrze” wprowadzone w maju miały wpływ na rosnącą sprzedaż kotłów na pellet także w IV kwartale. Taka ocena rynku może  wydawać się  znacznie zaniżona z uwagi na sprzedaż kotłów pozaklasowych w tzw. szarej strefie,  czego nie obejmuje żadna statystyka czy monitoring rynku – czytamy w opracowaniu SPIUG.

Tendencje w 2020 r.

Grupa produktowa Tendencja 2020/2019
Gazowe kotły wiszące ogółem +10%
Gazowe kotły wiszące kondensacyjne +11%
Gazowe kotły wiszące konwencjonalne -12%
Gazowe kotły stojące ogólnie +2 %
Gazowe kotły stojące kondensacyjne +6%
Gazowe kotły stojące konwencjonalne -51%
Gazowe przepływowe podgrzewacze do C.W.U +9%
Olejowe kotły stojące ogólnie -29%
Olejowe kotły stojące kondensacyjne -16%
Olejowe kotły stojące konwencjonalne -47%
Kotły na paliwa stałe b/d
Kolektory słoneczne -44%
Pompy ciepła +99%
Zasobniki i bufory -2%

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: SPIUG
Zdjecie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE