Produkcja pelletu drzewnego w Kanadzie pozostanie stabilna, a jej eksport wzrośnie o 5%.

To główne wnioski z opublikowanego 11 stycznia raportu „Canada Wood Pellet Annual” – rocznego zestawienia najważniejszych danych oraz prognoz dotyczących rynku pelletu w Kanadzie, stworzonego przez Foreign Agriculture Service (FAS).

Reklama

Co hamuje rozwój sektora pelletu?


Czytaj również: Czy rynek zaleje pellet made in… Canada?


Udział biomasy leśnej w zaopatrzeniu Kanady w energię szacuje się na 5 do 6%. Przeanalizowano różne inicjatywy dotyczące paliw odnawialnych i zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zauważono w nich brak wyraźnego skupienia polityki krajowej na pellecie drzewnym, co może nadal hamować rozwój tego przemysłu. Na branżę mają wpływ także ograniczenia siły roboczej i bieżące wyzwania związane z łańcuchem dostaw.

Pellet drzewny jest dominującym surowcem w Kanadzie w instalacjach na biopaliwo stałe. Najbardziej rozpowszechnione są w Nowym Brunszwiku, Ontario i na Terytoriach Północno-Zachodnich. Popularny jest też we wschodniej Kanadzie i na zachodnim wybrzeżu Kolumbii Brytyjskiej. Wpływ na to ma położenie geograficzne – bliskość regionów zalesionych.

Moce produkcyjne przekraczają obecnie popyt krajowy, dlatego kanadyjski przemysł pelletu drzewnego skupia się na eksporcie – obejmuje ok. 90% produkcji. To wyraźny wzrost w porównaniu do wcześniejszych lat. Spowodowany jest zwiększonym popytem z Europy i Azji, głównie z Wielkiej Brytanii i Japonii. Kraje te dążą do zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej w elektrociepłowniach, stąd tak wysokie zapotrzebowanie. Na rynek pelletu w dużym stopniu wpłynął też konflikt rosyjsko-ukraiński i chęć odcięcia się od surowca eksportowanego z Rosji.


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie!


Rynek pelletu w Kanadzie potrzebuje rządowego wsparcia

Rynek pelletu w Kanadzie pozostaje zależny od rozwoju polityki krajowej. W dużej mierze brakuje rządowego wsparcia w kanadyjskiej polityce zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Kanadyjskie przepisy dotyczące czystych paliw nie obejmują aktualnie biomasy stałej. Podczas gdy paliwa gazowe i stałe zostały uwzględnione w pierwotnych dyskusjach nad opracowaniem normy w 2016 r., ostateczne regulacje koncentrują się obecnie wyłącznie na paliwach płynnych. Przedstawiciele przemysłu biomasy stałej mają nadzieję, że przyszłe regulacje dotyczące klimatu dotyczące ciepła i energii obejmą ten sektor.

Jeśli elektrownie węglowe przestawią się na pellet drzewny, istnieje możliwość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Obecnie elektrownie węglowe działają nadal w Albercie, Saskatchewan, Nowym Brunszwiku i Nowej Szkocji. Zostaną one zamknięte po zakończeniu eksploatacji lub wyposażone w technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, aby spełnić rządowe wymagania dotyczące emisji.

Branża oczekuje, że nowa Krajowa Strategia Normalizacyjna, ogłoszona w lipcu 2022 r. przez Kanadyjską Radę ds. Standardów, rozwiąże kwestię ograniczeń importowych europejskich kotłów na pellet drzewny. Niektóre prowincje już uznały kotły z certyfikatem UE, dlatego w Kanadzie instaluje się ich coraz więcej.

Magazyn Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Canadian Biomass Magazine

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE